W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie powstał Ośrodek Kształcenia Kontrolerów Ruchu Lotniczego, jeden z trzech takich ośrodków w kraju. To wielki krok naprzód w rozwoju chełmskiej uczelni, ale też promocji naszego regionu.
Kontroler ruchu lotniczego to kolejna propozycja kształcenia lotniczego, którą PANS w Chełmie zaoferuje wkrótce swoim studentom. 12 listopada br. rektor PANS w Chełmie prof. ucz. dr Beata Fałda odebrała z rąk Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do utworzenia organizacji szkolącej kontrolerów ruchu lotniczego ATCO TO (Air Traffic Controller Training Organisation). Certyfikat ten poświadcza, że chełmska uczelnia, jako jeden z trzech ośrodków w Polsce, spełnia warunki niezbędne do prowadzenia szkolenia w zakresie kontroli lotniska ADC oraz szkolenia uzupełniającego SUR, których ukończenie uprawnia do otrzymania licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego (Student-Air Traffic Controller Licence – S-ATCL).
– Otrzymanie certyfikatu, potwierdzającego prawo do szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego to ogromny krok naprzód w rozwoju naszej uczelni – mówi rektor PANS w Chełmie prof. Beata Fałda. – Stanowi on jednocześnie istotny wkład w rozwój branży lotniczej w kraju i na świecie. Jest to moment, na który czekaliśmy przez wiele lat. Pierwsze pomysły dotyczące kształcenia kontrolerów ruchu lotniczego pojawiły się w chełmskiej uczelni ponad 15 lat temu. To wtedy zrodziła się wizja stworzenia ścieżki edukacyjnej, która pozwoliłaby młodym ludziom zdobywać wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w jednym z najważniejszych sektorów gospodarki.
Szkolenie praktyczne, adresowane do studentów studiów stacjonarnych PANS w Chełmie będzie realizowane w specjalnie do tego przygotowanym i certyfikowanym Ośrodku Kształcenia Kontrolerów Ruchu Lotniczego mieszczącym się w Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie, w Depułtyczach Królewskich 55. Spełnia on warunki niezbędne do prowadzenia niezbędnych szkoleń, których ukończenie uprawnia do otrzymania licencji praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego. Dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki w ramach przedsięwzięcia „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” ośrodek ten został wyposażony w symulator kontroli lotów, umożliwiający studentom zdobycie umiejętności w zakresie kontroli lotniska.
Uruchomienie kolejnej ścieżki kształcenia lotniczego to niewątpliwie ogromne wyróżnienie dla uczelni, bo zawód kontrolera lotów, do którego zadań należy zapewnianie bezpieczeństwa w ruchu lotniczym, uważany jest powszechnie za prestiżowy. Zawód ten mogą wykonywać wyłącznie osoby, posiadające odpowiednie predyspozycje i ukończony pełny proces kształcenia. W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie będzie on prowadzony jako specjalność na kierunku matematyka stosowana.
Nowa oferta uczelni skierowana jest do osób, które nie boją się wyzwań, posiadają umiejętność logicznego myślenia oraz pracy w zespole, a także są odporne na stres, dzięki czemu będą potrafiły podejmować odpowiednie decyzje w sytuacjach stresowych. W procesie rekrutacji kandydaci będą musieli zmierzyć się z testami psychologicznymi, a także wykazać się znajomością języka angielskiego. Ważnym kryterium będzie również stan zdrowia studentów. (opr. mo, fot. PANS)