Panuje od 25 lat

Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza, to najdłużej urzędujący szef gminy w powiecie chełmskim. Współpracownicy właśnie przypomnieli mu, że „panuje” od 25 lat.


Podczas sesji Rady Miasta w Siedliszczu (22 czerwca) pracownicy urzędu miejskiego, ośrodka kultury, pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej złożyli życzenia burmistrzowi Hieronimowi Zonikowi z okazji 25 lat kierowania gminą. Dokładnie 12 czerwca 1991 roku Zonik został po raz pierwszy powołany na wójta gminy. Rządzi nieprzerwanie od siedmiu kadencji, co w powiecie chełmskim udało się jak dotąd tylko Zdzisławowi Krupie, wójtowi gminy Rejowiec Fabryczny, która powstała w 1991 roku.
Jak swoje początki w Siedliszczu wspomina burmistrz Zonik? – Dzisiaj może dziwić to, że w 1991 roku chętnych do objęcia stanowiska wójta wcale nie było – mówi Zonik. – Nie chciał poprzedni zastępca wójta, nie znalazł się nikt z ogłoszenia w prasie, bo gmina i takie dawała, więc padło na mnie.

Zonik mówi, że praca – choć stresująca – to jest wdzięczna. – To za sprawą pozytywnych ludzi w gminie i radzie – mówi. – Początki były ciężkie, bo urząd mieścił się w starym drewnianym budynku, w którego ścianach gnieździły się myszy. Przedszkole i biblioteka miały siedziby w wynajętych pomieszczeniach a szkoła w zabytkowym pałacu, który prosił się o generalny remont. Na ulicach dziury i koleiny były do kolan.
Dzisiaj wszystkie gminne instytucje mają swoje budynki, ulice są wyremontowane a Siedliszcze z początkiem roku odzyskało prawa miejskie. (bf)