Park Avia z rządowym dofinansowaniem

Świdniczanie już nie mogą się doczekać, kiedy baseny przy Fabrycznej napełnią się wodą

Ministerstwo Sportu i Turystyki dołoży 3,8 mln zł do budowy kompleksu basenowo-rekreacyjnego przy ul. Fabrycznej. Dobrą wiadomość dla świdniczan i miasta obwieścił, w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej, świdnicki poseł i wiceminister infrastruktury i rozwoju, Artur Soboń. Przy inwestycji wartej ponad 50 mln zł, niespełna 4 mln zł dofinansowania, może nie robi wielkiego wrażenia, ale dla miejskiej kasy, to odczuwalna ulga.


W uzyskaniu przez miasto dotacji do budowy Parku Avia swój udział miał wiceminister infrastruktury i rozwoju, świdniczanin Artur Soboń, za co dziękował mu burmistrz Waldemar Jakson.

– Dzięki wsparciu wiceministra Artura Sobonia udało nam się zdobyć 3,8 mln złotych dotacji z ministerstwa sportu, a co za tym idzie, w kasie miasta zostanie taka kwota na inne zadania jak np. budowa dróg czy żłobka. To pierwsze pieniądze zewnętrzne pozyskane na powstające baseny, ale mamy nadzieję, że nie ostatnie. Chcemy również odzyskać z tej inwestycji 7 mln zł z tytułu zwrotu podatku VAT – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

– Mieszkańcy z sentymentem wspominają te czasy, kiedy obiekty sportowe przy ul. Fabrycznej tętniły życiem. Z żalem patrzyli przez lata jak własność PZL-Świdnik degradowała się do czasu, gdy miasto stało się właścicielem obiektu i przygotowało odpowiedni plan inwestycji – podkreśla poseł Artur Soboń. – Miasto zaryzykowało, bo podjęło decyzję o realizacji inwestycji bez dofinansowania ze strony budżetu państwa, a dziś może świętować, bo taką pomoc otrzyma z funduszu kultury fizycznej.

Baseny łączące nowoczesność i historię

Budowa Parku Avia ma kosztować ponad 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji, która ruszyła w lipcu ubiegłego roku, a ma być gotowa w lutym przyszłego roku jest warszawska firma Warbud. Oddanie obiektu do użytku mieszkańców planowane jest na wiosnę. Na razie wszystko wskazuje, że założone terminy zostaną dotrzymane. – Trwają prace końcowe przy sprawdzaniu niecki basenowej wewnętrznej i zewnętrznej, układanie płytek, okładzin ściennych oraz prace branżowe, elektryczne i sanitarne. Na budowie nie ma opóźnień. Liczymy, że wszystko uda się zakończyć w terminie – potwierdza Anna Szczęsna, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Miasta Świdnik.

Pod dachem oprócz basenu o wymiarach 25 na 12,5 m, pływalni rekreacyjno-szkoleniowej o wymiarach ok. 12,5 na 7,5 m, będą jeszcze m.in. brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie, wanny z hydromasażem i sauny oraz część gastronomiczna i fitness. Na zewnątrz będzie basen ze strefami rekreacyjnymi i masażu, wodny plac zabaw dla dzieci, basen do nauki pływania i zjeżdżalnie. Elementy wyposażenia będą utrzymane w żółto-niebieskiej kolorystyce nawiązującej do tradycyjnych barw klubu Avia Świdnik.

Oprócz wodnych atrakcji zaplanowano też boiska do piłki nożnej plażowej i siatkówki plażowej, dwa boiska do koszykówki, siłownię „pod chmurką” i plac do parkuru. Jako odrębna inwestycja sfinansowana z unijnego programu „Zielony LOF”, wokół kompleksu powstanie park, a w nim m.in. tężnia solankowa, plac zabaw, oświetlone alejki i publiczna toaleta.

Świdniczanie już nie mogą się tego doczekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here