Park bez świergotu to nie park

W parku mogłyby stanąć karmniki podobne do tego, który za sprawą rady dzielnicy został zamontowany na przy ul. Krzemienieckiej na Kalinowszczyźnie

O zawieszenie 20 domków lęgowych na drzewach rosnących w Parku Zawilcowa apeluje Adam Osiński z klubu radnych Krzysztofa Żuka. Skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta.


– Wnioskuję o ustawienie domków lęgowych dla sikorek, kosów i zięb – pisze radny Adam Osiński w swojej interpelacji. Domki miałyby się pojawić przede wszystkim na obrzeżach parku. Prezydent jeszcze nie odniósł się do pomysłu radnego.

Radny tłumaczy, że o interwencję prosili go liczni mieszkańcy. Na Kalinowszczyźnie ptaki są mile widzianymi gośćmi – w grudniu ubiegłego roku przy ul. Krzemienieckiej został zamontowany duży karmnik wykonany przez administrację osiedla „Kalinowszczyzna”, do którego teraz wiele osób przynosi nasiona.

Przypomnijmy, że Park Zawilcowa położony jest w północno-wschodniej części Lublina, w dolinie Bystrzycy. Zajmuje powierzchnię około 14 hektarów. Został otwarty jesienią 2018 roku, niedługo przed wyborami samorządowymi. Powstał na terenie po zrekultywowanym w latach 90. miejskim wysypisku śmieci. Koszt prac wyniósł około 7,2 mln zł. Ponad 5 mln zł pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – „Park jest miejscem przyjaznym dla osób w każdym wieku, w tym osób z niepełnosprawnościami. Składa się z dwóch części” – czytamy na stronie internetowej lublin.eu.

W górnej części znajduje się zegar słoneczny i plac fitness dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z kolei w dolnej części mieści się „ogród sensoryczny”, który pełni funkcje edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców. Jego zadaniem jest „oddziaływanie na zmysły zapachem, kolorem i dźwiękiem”. – „W ogrodzie powstały podwyższone rabaty o intensywnym zapachu i zróżnicowanych kolorach oraz strukturze, tj. berberysy i zioła, jaśminowce, bzy lilaki oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł” – czytamy na lublin.eu.

W parku wybudowano ścieżki pieszo-rowerowe o łącznej powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych. Posadzono 2,5 tysiąca drzew; 85 tysięcy krzewów, około 35 tysięcy bylin i 7 tysięcy roślin cebulowych. R, em.k.