Park czeka na świergot ptaków

Jest szansa, że w parku Zawilcowa pojawi się 20 domków lęgowych dla ptaków. Miasto ma złożyć wniosek o dofinansowanie w tej sprawie.


– Zakup budek lęgowych zostanie uwzględniony we wniosku o dofinansowanie programu edukacji ekologicznej społeczności lokalnej miasta Lublin do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydział Ochrony Środowiska (UM Lublin – przyp. aut.) aktualnie nie dysponuje środkami, które mógłby przeznaczyć na ten cel – poinformował Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju, odpowiadając na interpelację Adama Osińskiego z klubu radnych Krzysztofa Żuka. – Zaplanowane działanie uzupełnione zostanie o zajęcia edukacyjne dla dzieci z pobliskiej szkoły, które przeprowadzone zostaną przy współpracy z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym – dodał Szymczyk.

Przypomnijmy, że radny prosił o zawieszenie 20 domków lęgowych na drzewach rosnących na terenie parku Zawilcowa. Miałyby się one pojawić zwłaszcza na jego obrzeżach. – Wnioskuję o domki dla takich ptaków, jak sikorki kosy czy zięby – pisał A. Osiński w swojej interpelacji.

Park Zawilcowa położony jest w północno-wschodniej części Lublina w dolinie Bystrzycy. Zajmuje powierzchnię około 14 hektarów. Został otwarty jesienią 2018 roku, niedługo przed wyborami samorządowymi. Powstał na terenie po zrekultywowanym w latach 90. miejskim wysypisku śmieci. Koszt prac wyniósł około 7,2 mln zł. Ponad 5 milionów pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – Park jest miejscem przyjaznym dla osób w każdym wieku, w tym osób z niepełnosprawnościami – czytamy na stronie lublin.eu.

W górnej części znajduje się zegar słoneczny i plac fitness dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z kolei w dolnej części mieści się „ogród sensoryczny”, który pełni funkcje edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców. W okresie wiosenno-letnim jego zadaniem jest „oddziaływanie na zmysły zapachem, kolorem i dźwiękiem”. – W ogrodzie powstały podwyższone rabaty o intensywnym zapachu i zróżnicowanych kolorach oraz strukturze, tj. berberysy i zioła, jaśminowce, bzy lilaki oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł – czytamy na lublin.eu.

W parku wybudowano ścieżki pieszo-rowerowe o łącznej powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych. Posadzono około 2,5 tysiąca drzew; 85 tysięcy krzewów, około 35 tysięcy bylin i 7 tysięcy roślin cebulowych. Grzegorz Rekiel