Park Czytelnika przy bibliotece

Po latach starań wreszcie się udało. Chełmska biblioteka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację dwóch projektów. Otwarcie wymarzonego przez bibliotekarzy „Parku Czytelnika” ma nastąpić podczas tegorocznej Nocy Kultury w mieście.

Jak mówi Robert Chełmicki, dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti, o wsparcie finansowe starali się od kilku lat, składając wnioski o dotację zarówno do ministerstwa, jak i wielu fundacji (m.in. do Kulczyk Foundation). Niestety, bez rezultatów. Dopiero dzięki pomocy prezydenta Jakuba Banaszka bibliotekarzom udało się wreszcie pozyskać fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację dwóch projektów („Literacki Chełm: cykl wydarzeń kulturalnych” oraz „Park Czytelnika”).

Na pierwszy projekt otrzymali blisko 20 tys. zł dofinansowania. W ramach promocji czytelnictwa biblioteka planuje organizację cyklu spotkać autorskich z pisarzami reprezentującymi różne gatunki literackie, spektakli teatralnych, koncertów i warsztatów.

Miejscem z założenia tętniącym życiem ma być z kolei „Park Czytelnika”, na utworzenie którego MKiDN przekazało 200 tys. zł dofinansowania (wartość projektu opiewa na blisko 2280 tys. zł).

– W ramach projektu na terenach zielonych przed biblioteką, od strony alei Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, pojawią się lampy solarne, ławki i parking dla rowerzystów. Planujemy też zakup zewnętrznych gablot elektronicznych, mobilnego ekranu wraz z projektorem i serwerem plików, a także odblaskowego napisu, który zostanie umieszczony z drugiej strony budynku biblioteki – wymienia Chełmicki.

Z realizacją projektu biblioteka planuje ruszyć w maju, zaś otwarcie „Parku Czytelnika” najprawdopodobniej nastąpi w ramach tegorocznych obchodów Nocy Kultury, pod koniec wakacji. (pc)