Park parzący… pokrzywą

Pokrzywy rosną tuż przy parkowych alejkach, ale urzędnicy nie widzą w tym żadnego problemu

– Chcemy, aby Świdnik uchodził za ładne i zadbane miasto, ale pokrzywy rosnące w miejskim parku, wprost przy alejkach, urody mu raczej nie dodają – uważa nasza Czytelniczka. Rośliny te – jak wskazuje – nie tylko są marną ozdobą, ale w dodatku stwarzają niebezpieczeństwo dla najmłodszych świdniczan.

– Napiszcie o tym, jak nasze miasto dba o swoje nowe parki – z takim sygnałem w ubiegłym tygodniu zwróciła się do nas jedna z Czytelniczek. – Ostatnio spacerowałam z 3-letnim synem w parku przy al. Lotników, za stacją paliw. Mój syn, jak to dziecko, musi wszystko zobaczyć z bliska, wszystkiego dotknąć, no i złapał też pokrzywę. Choć byłam dwa kroki z tyłu, nie zdążyłam temu zapobiec. Poparzył sobie rączkę. Proszę sobie wyobrazić, jaki był płacz.

Zdaniem naszej Czytelniczki, miejskie służby porządkowe powinny się tym zająć i usuwać potencjalnie niebezpieczne rośliny, wszędzie tam, gdzie dzieci mają do nich łatwy dostęp.– Chcemy, aby Świdnik uchodził za ładne i zadbane miasto, ale pokrzywy, które przecież są chwastami, rosnące w miejskim parku, wprost przy alejkach, urody mu raczej nie dodają. Pokrzywa rosnąca gdzieś na skraju parku, dalej od alejek nikomu by nie przeszkadzała. Ale pomijając kwestie  estetyczne, najgorsze jest to, że dzieci mogą się poparzyć i zdaje się, że nikomu to nie przeszkadza, nikt z tym nic nie robi. Ciekawe, czy jakby rósł tu Barszcz Sosnowskiego, to też nie byłoby problemu – denerwuje się kobieta.

Urząd Miasta wyjaśnia, że na obszarze parku realizowany jest projekt „Tu kosimy rzadziej”. Poza tym – choć o tej porze roku tego nie widać – na wskazanym terenie znajduje się wieloletnia łąka kwietna, złożona z wielu gatunków, także z… pokrzyw. Na szczęście w ciągu najbliższych kilku tygodniu park ma zostać wykoszony. – Teren parku znajduje się w utrzymaniu gwarancyjnym wykonawcy, z którym zostało ustalone, że ostatnie jesienne koszenie przewidziane jest zgodnie z harmonogramem na przełom października i listopada – poinformowała Katarzyna Lis z UM Świdnik. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here