Park się podoba, bałagan nie

Mieszkańcy Świdnika znów skarżą się na nieporządek panujący w nowym parku przy ul. Krępieckiej. – Trawniki zarastają chwastem, a po całym parku wiatr rozwiewa śmieci – zwraca uwagę jedna z naszych Czytelniczek.


Park za Kauflandem, to czwarty i zarazem ostatni już park, jaki powstaje w mieście w ramach projektu „Zielony LOF”. Oficjalnie ten teren nie został jeszcze oddany do użytku mieszkańcom, ale wielu świdniczan i tak spędza tu wolny czas. Niestety, nie wszyscy odwiedzający to miejsce pamiętają o tym, aby wychodząc zabrać ze sobą przyniesione torebki po przekąskach lub butelki po napojach, również tych procentowych.

– Park naprawdę ma potencjał. Widać, że ktoś, kto przygotował projekt, zrobił to z głową. Tym bardziej żal patrzeć na to, jak to miejsce dziś wygląda. Jedno wielkie śmietnisko: pod śmietniczkami stoją niebieskie worki, dookoła fruwają śmieci, walają się butelki po piwie. Zieleń już zaniedbana, trawa zarosła chwastem. Dlaczego nikt o to nie dba? Nasze służby porządkowe najwyraźniej sobie nie radzą – skarży się jedna z naszych Czytelniczek.

Zdaniem świdniczanki w mieście jest znacznie więcej miejsc, które aż proszą się o koszenie i prace porządkowe.

– Nie wiem dlaczego Świdnik jest taki „niekoszony”. Już pomijam te tereny spółdzielcze, które zarastają koprem i nikt nic z tym nie robi. Jest też sporo uschniętych drzew, przeważnie jarzębiny, a przy targu, na tym kawałku między pawilonami a właściwym targiem, trawa tak uschła, że gdyby było sucho i ktoś rzuciłby tam niedopałek, byłby pożar. Czego nikt się tym nie zainteresuje? – dodaje Czytelniczka.

Urząd Miasta Świdnik przypomina, że park za Kaufladem nie został jeszcze odebrany. Dopiero po zakończeniu tej procedury utrzymanie porządku zostanie zlecone odpowiednim służbom.

– Na chwilę obecną w dalszym ciągu trwają prace odbiorowe – informuje Katarzyna Lis, rzecznik prasowy świdnickiego Ratusza. – Dokonano już odbioru technicznego, teraz weryfikowane są kwestie formalne – liczymy, że w ciągu kilku dni zostaną zakończone.

Już niebawem osoby, które śmiecą w parku nie będą mogły czuć się całkiem bezkarne, bo w ciągu najbliższych miesięcy zamontowane zostaną tu kamery miejskiego monitoringu. (w)