Parkingowo-lustrzana krucjata radnego

Zamiast lustra drogowego na ulicy Ratajczaka na wysokości budynków nr 9, 11, 13 stanie znak zakazu zatrzymywania się i postoju, który całkowicie wyeliminuje możliwość parkowania

Ireneusz Szutko, miejski radny klubu Świdnik Wspólna Sprawa, po raz kolejny interpeluje w sprawie braku miejsc postojowych w centrum Świdnika. Jego wnioski o wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych między budynkami przy ul. Wyszyńskiego 6 i Niepodległości 14, podobnie jak i pomysł umożliwiający parkowanie przy ul. Ratajczaka, nie znalazły jednak uznania ratusza.


Na ulicy Ratajczaka brakuje miejsc parkingowych. Mieszkańcy zatrzymują swoje auta wzdłuż ulicy, nie zawsze zwracając przy tym uwagę na przepisy ruchu drogowego i bezpieczeństwo. Stojące wzdłuż jezdni auta ograniczają widoczność, przez co często dochodzi do kolizji.

Radny Ireneusz Szutko wystąpił więc z interpelacją do burmistrza Waldemara Jaksona o ustawienie lustra drogowego na wysokości wyjazdu z budynków przy ul. Ratajczaka 9, 11, 13 i 15, które poprawiłoby widoczność w tym kolizyjnym miejscu.

Odpowiedzią zarówno on, jak i zmotoryzowani mieszkańcy ulicy Ratajczaka, na pewno nie będą usatysfakcjonowani. Burmistrz stwierdził w niej, że miasto nie widzi konieczności montażu wnioskowanego lustra. Przypomniał, że już wcześniej potrzebę ustawianie takiego lustra zgłaszał zarządca części budynków przy Ratajczaka (wspólnota mieszkaniowa – przyp. aut.) i otrzymał na to zgodę magistratu, ale ostatecznie lustra nie zamontował .

Tymczasem zarządca innych bloków przy ul. Ratajczaka (inna wspólnota mieszkaniowa – przyp. aut.) wystąpił z wnioskiem o ustawienie znaków zakazu zatrzymywania się na tym odcinku ulicy, argumentując, że tylko w ten sposób uda się skutecznie poprawić widoczność przy wyjeździe z tych posesji, a tym samym bezpieczeństwo kierujących i pieszych w tym miejscu. Miasto przystało właśnie na takie rozwiązanie. Ma ono zostać wprowadzone niebawem.

Radny Szutko uważa, że to zły pomysł i pójście ze strony ratusza na „łatwiznę”.

– Moim zdaniem takie rozwiązanie tylko drastycznie ograniczy ilość miejsc parkingowych i już całkiem nie będzie gdzie zaparkować – komentuje radny.

Szutko zauważa również, że podobny problem z ograniczeniem widoczności kierujących jest przy wyjeździe z ul. Hotelowej na ul. Kopernika, gdzie jest ścieżka rowerowa i żywopłot, który zasłania ulicę, więc łatwo o wypadek. Radny zapowiada, że będzie interweniował i w tej sprawie, prosząc o ustawienie lustra drogowego, czego już od 3 lat bezskutecznie domagają się tamtejsi mieszkańcy. JN