Park&Ride ciągle świeci pustkami

Dziś z powodu epidemii parking Park&Ride na Choinach świeci pustkami, ale i wcześniej też nie było na nim tłoku

Niewielkim zainteresowaniem cieszy się parking typu Park&Ride na Choinach. W styczniu i lutym dziennie korzystało z niego średnio kilku kierowców. Miejscy urzędnicy zapewniają, że „inwestycję na Choinach należy traktować jako perspektywiczną, a o docelowych efektach będzie można mówić za kilkanaście miesięcy”.


Przedstawiciele ratusza liczyli, że zainteresowanie parkingiem wzrośnie w najbliższych miesiącach, ale plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

– Zarówno w styczniu, jak i w lutym z parkingu Park&Ride skorzystało średnio dziennie kilku kierowców (nie pytaliśmy o statystyki za marzec, bo ze względu na epidemię koronawirusa mogą nie być miarodajne – przyp. aut.) – mówi Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. Kiepskie statystyki nie zrażają jednak miejskich urzędników.

– Jest to progres w porównaniu z miesiącami zaraz po otwarciu inwestycji. Pomału idzie to we właściwym kierunku. Liczyliśmy, że teraz, wraz z wiosną ta frekwencja będzie rosła bardziej dynamicznie ale niestety, z uwagi na stan epidemii i ograniczenia w przemieszczaniu się, na wzrost zainteresowania będziemy musieli poczekać dłużej niż zakładaliśmy – tłumaczy Justyna Góźdź.

J. Góźdź wyjaśnia również, że „inwestycję na Choinach należy traktować jako perspektywiczną”. – O docelowych efektach będziemy mogli mówić dopiero za kilkanaście miesięcy. Zdajemy sobie sprawę, że proces przyzwyczajania właścicieli aut do tego typu rozwiązań jest długi i musi potrwać. Muszą się oni nauczyć korzystania z tego typu parkingów i z pewnością z czasem się do tego przekonają. Zmiana przyzwyczajeń trwa zawsze najdłużej – tłumaczy i przypomina, że „inwestycja na Choinach to nie tylko parking Park&Ride, ale także pętla dla pojazdów komunikacji miejskiej”.

Pierwszy w Lublinie parking typu Park & Ride mieści się na terenie nowo wybudowanej pętli „Choiny” przy wylocie z Lublina w kierunku Jakubowic. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 28 października ubiegłego roku. Bezpłatny, przeznaczony np. dla osób dojeżdżających z sąsiednich gmin, chcących kontynuować podróż komunikacją miejską parking może pomieścić 54 auta.

W pobliżu znajdują się miejsca dla rowerów oraz wiaty wypoczynkowe. Pętla „Choiny” to jednocześnie przystanek końcowy dla autobusów i trolejbusów. Inwestycja powstała w ramach większego projektu „Przebudowa/rozbudowa ul. Szeligowskiego i Choiny wraz z budową trakcji trolejbusowych i przebudową skrzyżowań”.

Grzegorz Rekie