Parkują zasłaniając przejście

O poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na ul. Kosynierów w Świdniku zwraca się do władz powiatu radna Edyta Lipniowiecka. Chodzi o przejście przy kościele Chrystusa Odkupiciela, przed przystankiem autobusowym, na którym widoczność pieszym zasłaniają parkujące tu niezgodnie z przepisami auta.


Ulica Kosynierów to jedna z głównych świdnickich ulic. W godzinach komunikacyjnego szczytu ruch bywa tu spory, a bezpieczeństwa nie poprawia też fakt, że przejścia dla pieszych zastawiane są przez nielegalnie parkujące samochody. Tak jest np. przy przejściu zlokalizowanym na wysokości kościoła, nieopodal przystanku autobusowego.

Uwagę na ten problem zwróciła w ostatniej interpelacji do starosty świdnickiego radna powiatu Edyta Lipniowiecka (Świdnik Wspólna Sprawa).

– To przejście jest niestety niebezpieczne. Parkujące nielegalnie samochody w znacznym stopniu ograniczają widoczność zarówno pieszym jak i kierowcom. By zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu, proponuję wprowadzenie zmian zaproponowanych przez Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów, czyli ustawienie stojaków rowerowych, które będą pełnić funkcję ochronną, a ich ażurowa konstrukcja da możliwość zauważenia pieszych. Chodzi o ich postawienie w miejscu między przystankiem autobusowym a przejściem dla pieszych, bo to właśnie tam samochody parkują w nielegalny sposób – zauważa radna i dodaje, że warto też wziąć pod uwagę jeszcze inne sugerowane przez rowerowe stowarzyszenie rozwiązanie, a mianowicie częściowe fizyczne zawężenie jezdni na wysokości przejść dla pieszych pomiędzy pasem rowerowym a pasem dla samochodów.

W odpowiedzi na wniosek radnej zarządzające ulicą Starostwo Powiatowe w Świdniku odpowiada, że zabezpieczy obszar pomiędzy „zebrą”, a właściwym parkingiem, tak, aby nie mogły stawać tam samochody. Nie precyzuje jednak, czy staną tam wnioskowane stojaki rowerowe. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here