Pasjonaci grają koncertowo

Grupa „Pasjonaci”

Grupa „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku została regionalnym laureatem 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej „Albertiana”. Nagrodą będzie prezentacja zwycięskiego spektaklu na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.


Przed kilkoma tygodniami grupa taneczno-teatralna „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniki na scenie lubelskiego Centrum Kultury prezentowała spektakl „Historia pewnej miłości”. Występ ten odbywał się w ramach eliminacji do 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej. Konkurencja była duża, bo przed publicznością, oprócz grup z województwa lubelskiego, występowali także reprezentanci województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. „Pasjonaci” okazali się jednak najlepsi i wywalczyli pierwsze miejsce. Jako zwycięzcy, 19 marca, jeszcze raz zaprezentują swój spektakl na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas gali finałowej festiwalu. Odbiorą również nagrodę z rąk A. Dymnej.
– Zawsze pracujemy z ogromną pasją, stąd nazwa naszego zespołu – mówi Renata Elmerych, pedagog i choreograf. – Występ w krakowskim Teatrze Słowackiego to dla nas ogromne wyróżnienie. Wiemy, jakie to wspaniałe miejsce, bo przed kilkoma laty nas tam zaproszono. Starannie i cierpliwie pracowaliśmy na ten sukces, przy okazji dając sobie wzajemnie bardzo wiele. Teatr i taniec tworzony przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną zawiera w sobie niezwykłą dawkę emocji, która naprawdę uskrzydla. Oni tworzą spektakl całymi sobą, umieją być niesłychanie inspirujący.
„Pasjonaci” rozpoczęli działalność dopiero przed trzema laty, ale mają już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Grupa została też nominowana do reprezentowania Polski podczas XIV Międzynarodowego Brzeskiego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się w maju.
Podczas gali finałowej jako solistka zaprezentuje się także Magdalena Rodak ze Stowarzyszenia Integracji Społecznej w Mełgwi. Magdalena okazała się najlepszą wokalistką w regionie obejmującym województwa podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. Zwycięstwo w 18. „Albertianie” to dopiero pierwszy sukces sceniczny Magdaleny, ale z pewnością nie ostatni. Na co dzień wraz z kolegami z WTZ, tworzy grupę artystyczną „Pod Parasolem”. (opr. w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here