Pasjonaci, prymusi, laureaci

Jakub Szlakiewicz, Kacper Walczak i Maciej Miszkurka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku zostali laureatami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Jak podkreślają nauczyciele, ten sukces to przede wszystkim efekt ciężkiej i sumiennej pracy chłopców.
Jakub Szlakiewicz, uczeń klasy VI d, został laureatem kuratoryjnego konkursu z języka polskiego. Jednak zanim to się stało, swoich sił próbował także w konkursie z przyrody i matematyki. Choć to właśnie matematyka jest ulubionym przedmiotem Kuby, nie udało mu się przejść do kolejnego etapu konkursu z tej dziedziny wiedzy. Świetnie poradził sobie za to z polskim i przyrodą, awansując do II etapu konkursu. Język polski kojarzy się Kubie z ciężką pracą. W młodszych klasach miewał problemy z napisaniem dobrego wypracowania. Jednak zajęcia dodatkowe oraz wsparcie jego polonistki, Justyny Bęczkowskiej, spowodowały, że Kuba przekonał się do gramatyki i pracy nad zagadnieniami językowymi. Spodobało mu się nawet pisanie wypracowań.
– W dniu konkursu towarzyszył mu ogromny stres, bo stawka była niewątpliwie duża. Gdy otworzył arkusz, wiedział już, że ciężka praca się opłaciła – mówi J. Bęczkowska.
„Piątka” może pochwalić się również dwoma laureatami wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z historii – są nimi Kacper Walczak z klasy VI a i Maciej Miszkurka z klasy V I d. Obaj do konkursu przygotowała nauczycielka Violetta Koc.
Największą pasją Kacpra jest historia I i II wojny światowej. Już jako sześciolatek fascynował się filmami z serii „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego. W kolejnych latach stał się też pasjonatem jego książek, dlatego jednym z marzeń Kacpra jest spotkanie i rozmowa z B. Wołoszańskim. W pokaźnej biblioteczce ucznia sporą część zajmują pozycje traktujące o wydarzeniach historycznych oraz biografie dowódców z okresu I i II wojny światowej. Kacper kolekcjonuje modele samolotów wojskowych, uwielbia planszowe gry strategiczne dotyczące wielkich bitew i kampanii II wojny światowej, interesuje się także muzyką – lubi grupę Sabaton i Jacka Kaczmarskiego.
Jeśli chodzi o Maćka, jego przygoda z historią zaczęła się nietypowo – od jedynki z chronologii w klasie IV. Nie zniechęciło go to jednak do nauki. Słabą ocenę poprawił, a historią zainteresował się w V klasie, kiedy pod choinkę dostał „Poczet królów i książąt polskich”. Książkę czytał wiele razy i nadal do niej wraca. Szczególnie interesuje go historia Polski do III rozbioru oraz okres PRL-u. Maciek dużo czyta, a rodzina, znając jego zainteresowania, robi mu prezenty w postaci książek o tematyce historycznej. Czyta też czasopisma historycznie, studiuje mapy Polski z różnych okresów. Lubi też gry komputerowe nawiązujące do historii, a podczas wakacyjnych wyjazdów zwraca uwagę na zabytki, miejsca związane z historią i chętnie odwiedza muzea. (w)