Pasowanie w nowym skrzydle

Uroczystość otwarcia nie mogła obyć się bez tradycyjnego, symbolicznego przecięcia wstęgi

W ubiegły piątek, 25 listopada, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. To ważne dla najmłodszych podopiecznych placówki i ich opiekunów święto połączono z symbolicznym otwarciem nowego skrzydła szkoły, które powstało właśnie z myślą o przedszkolakach.


Na powierzchni ponad 300 mkw. zorganizowano dwie nowe sale, a pozostałe dwie, które dotychczas służyły przedszkolakom gruntownie odnowiono. Dzięki tej inwestycji poprawiły się warunki również dla starszych uczniów. Dobudowa nowego skrzydła pozwoliła przenieść wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych na parter, zwalniając miejsce dla starszych klas. Powstał też niezależny od szkoły, nowy system ogrzewania.

Obecni na uroczystości burmistrz Świdnika Waldemar Jakson i jego zastępca Marcin Dmowski, dziękowali dyrekcji szkoły, zwłaszcza Mirosławowi Królowi i wicedyrektor Krystynie Zarosińskiej – za pilotowanie tego przedsięwzięcia.

– Koszt tej inwestycji, łącznie z wyposażeniem, to ponad 2,5 mln zł. Środki na ten cel pozyskaliśmy z Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi wiceburmistrz Marcin Dmowski.

Z kolei burmistrz Jakson przypomniał, że rozbudowa oddziałów przedszkolnych w ZSO nr 1, to tylko jedno z kilku przedsięwzięć, jakie powstały z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta.

– Sprawy dotyczące edukacji i oświaty stanowią jeden z priorytetów w rozwoju Świdnika. W 2018 r. jedną z moich obietnic wyborczych była wyższa jakość życia mieszkańców – obiecałem wtedy, że pojawią się nowe przedszkola i żłobki. W oddziale przedszkolnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących jest miejsce dla 50 dzieci (…). W nowych pomieszczeniach maluchy otrzymają doskonałe zaplecze do zabawy, rozwoju i nauki. W ubiegłym roku ukończyliśmy budowę żłobka przy ul. Kopera, gdzie 120 maluchów znajduje opiekę najwyższych standardów.

Sam żłobek kosztował 8,5 mln zł, z tego 3,1 mln zł zdobyliśmy z rządowego programu Maluch Plus. W 2019 r. budynek Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku został przebudowany dla potrzeb przedszkola. Prace były w pełni finansowane ze środków miasta i kosztowały 1,8 mln zł. Pozyskaliśmy również środki na wyposażenie placówki – 400 tys. zł z „Programu na dobry początek”. W ubiegłym roku remont przeszły również przedszkola nr 6 i 7 – koszt to ok. 700 tys. zł. Łącznie od 2018 r. na wydatki majątkowe w żłobkach i przedszkolach przeznaczyliśmy ok. 14 mln zł, a każdego roku inwestujemy w kolejne remonty szkół i przedszkoli – napisał na Facebooku burmistrz. (w)