Patriotyczne ławki będą na czas

– Zdążymy z postawieniem Ławek Niepodległości w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ich wykonawca jest już wybrany – zapewnia świdnicki ratusz. – Będą kosztować niespełna 50 tys. zł.


Przed kilkoma tygodniami pisaliśmy, że w Świdniku, podobnie jak w ponad 130 innych miastach i miasteczkach staną Ławki Niepodległości. Biało-czerwone siedziska, oprócz funkcji użytkowej, będą mieć także inne ważne zadanie: będą wyposażone w urządzenia multimedialne, dzięki którym posłuchamy o polskiej drodze do niepodległości.

W zamyśle Ministerstwa Obrony Narodowej, inicjatora projektu, ławki mają być również swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pierwsza ze świdnickich ławek usytuowana będzie przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego, druga stanie przy al. Lotników Polskich.

Wielu martwiło się już, że miasto nie zdąży z postawieniem ławek w tym roku, ale ratusz ogłosił właśnie, że przetarg na ich wykonanie został właśnie rozstrzygnięty. Do postępowania zaproszono trzy firmy: Hammerland Workshop ze Strażowa, Betonovo z Rzeszowa oraz Elektro Alex z Białegostoku. Wybrano ofertę pierwszej z nich, opiewającą na ok. 49,6 tys. zł. brutto.

Część tej kwoty (30 tys. zł) pokryją środki pozyskane przez miasto z Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Ławki powinny zostać dostarczone do 24 grudnia – mówi Karol Łukasiak, rzecznik świdnickiego ratusza. (w)