Patron byłby z nich dumny

Zespół Szkół nr 1 w Świdniku potrafi wykorzystać szansę jaką dają unijne fundusze

Ponad półtora miliona złotych unijnego dofinansowania pozyskał Zespół Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku. Szkoła kupiła za to nowoczesne wyposażenie i pomoce naukowe.


13 maja w Zespole Szkół Nr 1 w Świdniku uroczyście otwarto pięć, nowych pracowni przedmiotowych. Wszystko dzięki funduszom europejskim, która pozyskała placówka na realizację projektów „Mistrzostwo w zawodzie kluczem do sukcesu” (814 tys. zł) i „Przez trudy do gwiazd” (692,5 tys. zł).

Wchodzące w skład zespołu Technikum nr 2 wyposażyło swoją pracownię gastronomiczną w chłodziarko-zamrażarki, grill elektryczny, mikrofalówki, nowoczesne regały i szafki kuchenne, maszynki do mielenia, blendery, kruszarki do lodu, stół do ekspedycji potraw, sprzęt barmański i kelnerski oraz zastawę stołową. Z nowego sprzętu i wyposażenia korzystać będą również uczniowie kształcący się na kierunku hotelarstwo, których klasy wzbogaciły się o laptopy z oprogramowaniem, stoły konferencyjne, drukarki laserowe ze skanerami czy ladę recepcyjną dostosowana do obsługi niepełnosprawnych gości,

Z kolei pracownia przedmiotów logistycznych i pracownie: matematyczna geograficzna, biologiczna i językowe wzbogaciły się pomoce dydaktyczne, m.in. mikroskopy, model szkieletu człowieka, modele serca, ciśnieniomierze, globusy, GPS-y, kompasy, urządzenie do nawigacji satelitarnej, mierniki do badania pH gleby, komputery i laptopy, rzutniki, ekrany projekcyjne, wizualizery i tablice interaktywne. Natomiast do szkolnej biblioteki zakupiono nowe książki, podręczniki, atlasy i filmy edukacyjne.

– Pozyskane pieniądze pozwolą zwiększyć atrakcyjność szkoły, podnieść poziom nauczania i lepiej dostosować umiejętności opuszczających nasze mury absolwentów do aktualnych oczekiwań i wymagań rynku pracy i pracodawców – mówią przedstawiciele ZS nr 1.

Po pierwsze praktyka

To nie pierwsze dofinansowanie, jakie pozyskała szkoła z ulicy Okulickiego. Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat zrealizowała unijne projekty o wartości ponad 4,5 mln zł wzbogacając się o nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne warte ponad półtora miliona złotych, których mogą im pozazdrościć inne, podobne placówki w regionie.

Dyrekcja podkreśla, że oprócz takiego wyposażenia, które pozwala podnieść poziom nauczania, szkoła cały czas kładzie nacisk na zdobywanie przez uczniów praktycznych umiejętności. W trakcie nauki odbywają oni staże oraz kursy, w tym również za granicą. W ubiegłym roku uczniowie z klasy hotelarskiej i logistycznej byli na miesięcznych praktykach w Niemczech. W tym roku, we wrześniu i październiku, młodzież pojedzie do Grecji, a w przyszłym – do Hiszpanii.

Dzięki unijnym funduszom szkoła dla swoich uczniów organizuje kursy, np. obsługi wózków widłowych czy na prawo jazdy kategorii B. – Dzięki zdobywaniu praktycznych umiejętności i doświadczenia już w trakcie nauki nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy – podkreśla dyrekcja „Norwida”. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here