Patron kopalni został generałem

Szczególne wyróżnienie otrzymał pośmiertnie Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego i patron przyszłej kopalni w Kuliku pod Siedliszczem. Prezydent Andrzej Duda przekazał akt nominacji J. Karskiego na generała brygady. A przy okazji otrzymał próbkę węgla ze złóż, na których powstanie kopalnia imienia Karskiego.

Jan Karski był pierwszą osobą, która poinformowała Zachód o Holokauście w Polsce. Po 1939 był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego m.in. ze względu na znajomość języków obcych i świetną pamięć. W 1942 dostał się do Londynu, gdzie przekazał informację o sytuacji w okupowanej Polsce i zbrodniach na Żydach. Szczególne zasługi Karskiego podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nominowania go na generała brygady, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w grudniu.
– Jan Karski był wielkim żołnierzem Rzeczypospolitej, który nigdy nie zaprzestał walki o wolność Polski, a także o ludzką godność. Chciałbym, żeby ta nominacja generalska dla wielkiego Polaka, a także honorowego obywatela Izraela i Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, była świadectwem pamięci Polski o wielkiej historycznej postaci. O cichym w tamtym czasie, w czasie walki, bohaterze, który całe swoje młode życie poświęcił na walkę o wolność Polski i ludzką godność – mówił prezydent RP, Andrzej Duda.
Osobą Karskiego od lat fascynuje się Ben Stoikovich, prezes australijskiego koncernu Praire Mining i polskiej spółki PDCo, która wybuduje kopalnię węgla w Kuliku pod Siedliszczem. I to za jego sprawą przyszła kopalnia przyjęła legendarnego kuriera za swojego patrona.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim była jednocześnie okazją do przekazania prezydentowi wyjątkowego prezentu i rozmowy na temat kopani w Kuliku.
– Jako członek Towarzystwa Jana Karskiego zostałem zaproszony na tę uroczystość. Dla mnie jako członka zarządu firmy, która chce propagować wiedzę o czynie wielkiego Polaka, fakt uhonorowania Jana Karskiego przez Prezydenta RP jest wielką satysfakcją. Za to właśnie podziękowałem Panu Prezydentowi wręczając mu bryłkę węgla z pokładu 391 złoża Lublin, czyli miejsca, w którym powstanie kopalnia nazwana imieniem Jana Karskiego – mówi Mirosław Taras, wiceprezes PD Co.
Jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej m.in. podczas wizyty w Chełmie A. Duda obiecywał, że wspiera inwestycje w naszym zagłębiu węglowym i zależy mu na przedsięwzięciach, dzięki którym powstanie kilka tysięcy nowych miejsc pracy. (bf)