Pawilon cieszy oko

Kosztował 2 mln zł. Stadion miejski w Chełmie wzbogacił się o sportowy pawilon z prawdziwego zdarzenia. Obiektu mogłyby pozazdrościć nawet kluby z piłkarskiej ekstraklasy…

Budowa trwała niespełna rok. Na stadionie miejskim powstał nowoczesny pawilon sportowy, z którego będą korzystać nie tylko chełmskie kluby. Agata Fisz, prezydent Chełma, decyzję o budowie nowego obiektu podjęła w kwietniu 2016 r., po tym, jak komisja licencyjna Lubelskiego Związku Piłki Nożnej zakwestionowała istniejące szatnie i zapowiedziała, że nie dopuści ich do rozgrywek piłkarskich.
– Dotychczasowy budynek był w bardzo złym stanie technicznym – wyjaśnia Stanisław Mościcki, wiceprezydent Chełma. – Nie spełniał już wymogów związków sportowych. Jego remont nie opłacał się. Lepiej było wyburzyć go i zbudować nowy obiekt.
Budynek zaprojektowali chełmscy architekci, firma „Filip i Maciejewski”. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu minionego roku. Przed zimą firma „Perfekt”, która wygrała przetarg, wykonała stan surowy. Roboty wykończeniowe ruszyły na przełomie lutego i marca. Obiekt został ukończony w połowie lipca. Przed kilkoma dniami nadzór budowlany dokonał odbioru budynku.
Pawilon został podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się cztery szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym dla sportowców oraz jedno pomieszczenie dla trenerów lub sędziów zawodów. Powierzchnia dwóch szatni, po 44 m kw., jest zgodna z wymaganiami licencyjnymi, jakie muszą spełnić kluby I i II ligi piłki nożnej. Jest też klimatyzowana, wyposażona w projektor, sala konferencyjna na około 30 osób. W drugiej części natomiast znajdują się pomieszczenia trzech klubów: Agrosu Chełm, UKS Niedźwiadek i ChKS Chełmianka. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zarządza pawilonem, wynajmuje je im odpłatnie.
Budowa wraz z wyposażeniem obiektu kosztowała miasto około 2 mln zł. – Z pawilonu korzystają głównie młodzi piłkarze Niedźwiadka, trzecioligowa Chełmianka oraz lekkoatleci Agrosu. Budynek będzie służył też innym sportowcom czy też uczniom, którzy będą uczestniczyć w zawodach rozgrywanych na stadionie miejskim w Chełmie – twierdzi wiceprezydent Mościcki.
Nowoczesnego budynku może pozazdrościć niejeden klub z piłkarskiej I ligi czy nawet ekstraklasy. – Infrastruktura sportowa zmienia się w wielu miastach, nie mogliśmy więc zostać w tyle – podkreśla S. Mościcki. – W najbliższych latach na stadionie miejskim w Chełmie będziemy planować kolejne prace, m.in. budowę oświetlenia, nagłośnienia, czy też remont zachodniej trybuny.
Z pawilonu cieszą się chełmscy sportowcy. – Awansowaliśmy do III ligi, do Chełma przyjadą drużyny z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego czy podkarpackiego, przyjmiemy je w bardzo dobrych warunkach. Nowy budynek już zrobił bardzo dobre wrażenie na zawodnikach i działaczach z Katowic oraz Sosnowca podczas meczów Pucharu Polski. Jak sami mówili, kilku klubów z I i II ligi nie ma takich warunków – podkreśla z kolei Grzegorz Gardziński, prezes ChKS Chełmianka. (ptr)