Pęczniejący pakiet wsparcia

Wojna w Ukrainie wciąż trwa, ale nieustanie trwa również nasza pomoc dla Ukraińców i wojennych uchodźców. W Lublinie i Świdniku schronienie znalazło już ponad 11 tysięcy ukraińskich kobiet, dzieci i seniorów, a w ich wsparcie wciąż pozostaje zaangażowanych ponad 2 tysiące wolontariuszy.


W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Lublin, na wniosek prezydenta Krzysztofa Żuka, przedłużyła do końca kwietnia zwolnienie ukraińskich uchodźców z opłat za przejazdy komunikacją miejską i parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Radni poszerzyli pakiet wsparcia dla Ukraińców o jeszcze jedną ulgę – do końca sierpnia ukraińskie maluchy będą zwolnione z opłat za pobyt w miejskich przedszkolach, a do naszych placówek uczęszcza już blisko 300 przedszkolaków.

– Wielu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Lublina, jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej, bez żadnych środków do życia. Zwolnienie z opłat za przedszkola oraz dalsza możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej i miejskich parkingów, znacząco ułatwi im funkcjonowanie w naszym mieście i np. podjęcie pracy – mówił prezydent Krzysztof Żuk, zapowiadając, że w razie potrzeby będzie wnioskował o przedłużenie obowiązywania uchwalonego pakietu wsparcia.

Od ubiegłego tygodnia w lubelskich szkołach pracują również ukraińscy pedagodzy, którzy dotarli do naszego miasta po wybuchu wojny. Zatrudnienie znalazło 47 osób, które będą pracować w 31 podstawówkach i 8 szkołach ponadpodstawowych jako asystenci naszych nauczycieli i pomagać im w kontaktach z ukraińskimi uczniami, a tych w lubelskich placówkach jest już pond 1600. Asystenci będą pracowali przez 6 godzin dziennie. Mają umowy na razie do wakacji, a ich wynagrodzenie sfinansuje amerykańska organizacja Care w ramach programu „Cash for Work” realizowanego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce realizującym tego typu projekt.

O pomocy na jaką mogą liczyć uchodźcy w Lublinie głośno było w ubiegłym tygodniu również za sprawą specjalistów z kliniki okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dzięki skomplikowanej operacji, przeprowadzonej przez prof. Roberta Rejdaka, udało się uratować wzrok Ukraince, która straciła go po tym, jak w jej dom na Ukrainie trafiła rosyjska rakieta. Kobiecie i dwójce jej małoletnich synów udało się dotrzeć do Lublina i dzięki operacji w Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie odzyskać wzrok.

To tylko wycinek wsparcia na jaką mogą liczyć u nas ukraińscy uchodźcy. Na najwyższe uznanie niezmiennie zasługują jednak nasi wolontariusze i pozarządowe organizacje, które niosą bezinteresowną pomoc od pierwszego dnia wojny i jak zapewniają, będą to robić, dopóki taka pomoc będzie potrzebna. Szczególna chwała należy się również mieszkańcom, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach, a w samym Lublinie i Świdniku takich osób jest ponad tysiąc. MKZ

Szczegółowe informacje związane z pomocą dla obywateli Ukrainy i najważniejsze numery telefonów można znaleźć pod adresami: LUBLIN lublin.eu/lublin/aktualnosci/miasto-lublin-pomaga-obywatelom-ukrainy,9392,66,1.html oraz ŚWIDNIK www.swidnik.pl/pomoc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here