Pediatria do zamknięcia?

W ubiegły piątek Świdnik obiegła informacja, że planowane jest zamknięcie oddziału dziecięcego w świdnickim szpitalu. Zaczęto już zbierać podpisy pod petycją w jego obronie. Starosta Łukasz Reszka zapewnia, że powiat nigdy nie miał takich planów i doszło do nieporozumienia. Ale z wielu szpitali w kraju płyną informacje o trudnościach z utrzymaniem oddziałów dziecięcych, ze względu na brak pediatrów.


„Dotarły do mnie wielce niepokojące informacje dotyczące planowanego na przyszły rok zamknięcia świdnickiego oddziału pediatrycznego. Powiem szczerze, że nie słyszałam nigdy o takich planach. Coś jednak musi być na rzeczy, skoro w internecie pojawiła się już zbiórka podpisów pod petycją stanowczo sprzeciwiającą się takim działaniom. Wystosowałam do starosty Łukasza Reszki interpelację, w której domagam się wyjaśnień oraz podania powodów takiej decyzji.

Ponadto przychylam się oficjalnie do prośby autorów petycji o utrzymanie oddziału pediatrycznego. Jako radna powiatowa, mieszkanka Świdnika oraz rodzic nie wyobrażam sobie, by świdnicka placówka została go pozbawiona” – napisała na Facebooku powiatowa radna Edyta Lipniowiecka (ŚWS).

I rzeczywiście w internecie pojawła się petycja, której autorzy zbierają podpisy „przeciwko zamknięciu Oddziału Pediatrycznego w Świdniku”.- „Od kilku miesięcy otrzymujemy niepokojące informacje od Dyrekcji szpitala o planowanym na styczeń 2022 roku zamknięciu Oddziału Pediatrycznego w Świdniku. Oddział zajmuje się leczeniem chorób dotykających znaczną cześć populacji dziecięcej.

Jest on miejscem, do którego kierowani są pacjenci z całego powiatu świdnickiego i okolicznych miejscowości, także z USD w Lublinie w przypadku braku miejsc. W dobie zamykania oddziałów pediatrycznych w naszym województwie (m.in. Zamość, Bychawa, Lubartów, Al. Kraśnicka w Lublinie), utrzymanie oddziału staje się sprawą priorytetową (…).

W przeciwieństwie do innych oddziałów borykających się z problemami kadrowymi, w Oddziale Pediatrycznym w Świdniku zatrudniony jest wykwalifikowany personel lekarski i pielęgniarski, gotowy, aby przyjmować pacjentów. Ponadto oddział za zgodą Konsultanta Wojewódzkiego z Pediatrii zatrudnia i kształci aż 4 rezydentów pediatrii. Zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń przez kadry medyczne jest sprawą najwyższej wagi dla całego społeczeństwa (…). To niedopuszczalne, aby czynniki finansowe były uwzględniane w planach odnośnie dalszych losów oddziału. Powinniśmy bronić praw naszych dzieci, gdyż one same nie mogą jeszcze wypowiedzieć w swoim imieniu” – czytamy w petycji.

Starosta Łukasz Reszka nie kryje, że informacja o zamknięciu oddziału dziecięcego i petycja w tej sprawie zaskoczyła również jego. – Skontaktowałem się z autorką petycji. Jesteśmy umówieni na spotkanie. Chciałbym uspokoić wszystkich rodziców, pracowników lecznicy, wszystkich zainteresowanych tematem, że Zarząd Powiatu Świdnickiego nie planował i nie planuje takiego rozwiązania.

Powstanie petycji w tej sprawie uważam za nieporozumienie, które udało się wyjaśnić. Nie wiem na jakiej podstawie przekazano pracownikom szpitala takie informacje. Będę na ten temat rozmawiał z dyrekcją SP ZOZ. W mojej opinii, pediatria w Świdniku jest bardzo potrzebna i musi działać – komentuje starosta Ł. Reszka. Do tematu wrócimy w kolejnym numerze. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here