Pegimek ma się czym chwalić

– Mimo pandemii miniony rok był dla naszej spółki nie tylko dobry, a nawet bardzo dobry – ocenia Jerzy Irsak, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek w Świdniku. Miejska spółka zamknęła go zyskiem w kwocie 1,2 mln złotych netto, ale nie tylko sam wynik finansowy daje powody do zadowolenia.

– To najlepszy wyniki, jaki udało nam się wypracować w ciągu ostatnich kilku, jeśli nie kilkunastu lat. Jest dużo lepszy od planowanego. Cieszy to, że rentowność spółki wzrosła i że każdy z naszych zakładów wypracował zysk – podkreśla szef miejskiej spółki, Jerzy Irsak.

Zakład Porządkowo-Drogowy zarobił głównie na asfaltowaniu gruntówek oraz budowie innych miejskich ulic m.in.: Kasperka czy Modrzewiowej. Na zysk Zakładu Zarządzania Nieruchomościami wpłynęło przede wszystkim objęcie zarządu nad dwoma blokami Mieszkania Plus, czyli ponad setką mieszkań. Zakład Wodociągów i Kanalizacji zyskał finansowo dzięki przyłączeniu do sieci zakładów PZL-Świdnik. Wpływ na ostateczny wynik miały także oszczędności, które udało się poczynić dzięki uruchomieniu wiosną 2021 r. nowej magistrali.

– Dzięki temu mamy znaczne oszczędności na stratach wody, ale i awariach. W tamtym roku udało nam się również zakupić budynek przy al. Lotników Polskich, gdzie przenieśliśmy naszą siedzibę. Rozwinęliśmy również naszą bazę sprzętową – zakupiliśmy np. zamiatarkę Dulevo, koparkę Catetpillar oraz dwa wózki elektryczne, które nie tylko są bardzo sprytnie technicznie, ale pozwalają oszczędzać na paliwie – dodaje J. Irsak.

Prezes Pegimeku przyznaje, że w ciągu minionego roku o sześć osób wzrosło zatrudnienie w spółce, ale jak podkreśla, znacznie przybyło obowiązków.

– Biorąc pod uwagę, że przejęliśmy zarząd nad „Mieszkaniem Plus” i budujemy drogi, powiedziałbym, że to tylko sześć osób. Zakres naszych czynności znacznie wzrósł, ale co ciekawe, zmieniły się też proporcje pracowników. Zwiększyliśmy liczbę pracowników fizycznych, a zmniejszyliśmy ilość umysłowych. Co warte podkreślenia, w ciągu minionego roku udało nam się podnieść płace. Wzrosły o 10 proc. – mówi prezes Pegimeku.

Plany miejskiej spółki na najbliższe tygodnie to przede wszystkim kontynuacja programu utwardzania gruntówek. W dalszej perspektywie jest modernizacja studni nr 9 i budowa w tym rejonie farmy fotowoltaicznej, a także budowa zupełnie nowej studni, która zasili Strefę Aktywności Gospodarczej, wprowadzenie na większą skalę systemu monitorowania sieci, na co pozwoliła zakończona w ubiegłym roku przebudowa magistrali oraz remont przepompowni ścieków.

w

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here