Pegimek przesadził z podwyżką

Podwyżkę cen wody od 2,38 do 10,05 proc. i od 12,39 do 14,96 proc. za odbiór ścieków w ciągu najbliższych trzech lat zakłada nowa taryfa zaproponowana przez świdnicki Pegimek. O jej zatwierdzenie spółka zwróciła się do Wód Polskich i czeka na decyzję. To już drugi wniosek w tej sprawie. Wcześniejszy został odrzucony, bo zaproponowane ceny były zbyt wysokie.


Pierwszy wniosek o zatwierdzenie podwyżek Pegimek złożył w marcu. Jak informuje rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, zaproponowane przez miejską spółkę stawki przewidywały w ciągu najbliższych trzech lat wzrost cen wody od 5,03 do 13,23 proc., a ścieków od 13,68 do 19,52 proc. (obecnie obowiązująca stawka to: za wodę 3,78 zł netto, za ścieki 7,02 zł netto). Wody Polskie uznały, że proponowane stawki są zbyt duże i odmówiły ich zatwierdzenia.

– Dostaliśmy decyzję odmowną – potwierdza Justyna Mierzwa, wiceprezes Pegimeku. – My jako spółka jesteśmy zobowiązani do dostarczania wody mieszkańcom i odprowadzania ścieków, a zysk z tych usług przeznaczamy na modernizację i eksploatację sieci. Wody Polskie oczekiwały od nas zysku poniżej procenta, czyli w skali roku ok. 50 tys. zł. My zaplanowaliśmy trochę więcej z uwagi na to, że przed nami wiele ważnych inwestycji. Świdnik ciągle się rozwija, miasto realizuje nowe inwestycje, a my jako spółka chcemy za tym rozwojem nadążać. Planujemy budowę sieci na ul. Drewnianej i kolejnym odcinku al. Solidarności.

Co roku, systematycznie wymieniamy azbestowe rury. Spływa do nas też sporo wniosków od mieszkańców o budowę nowych sieci, bo powstają kolejne osiedla. Przed nami także zadanie związane z budową nowego ujęcia wody. Mamy też plan modernizacji sieci ustalony w tym roku przez Radę Miasta, który zakłada w kolejnych trzech latach inwestycje na kwotę kilkunastu milionów złotych. Szykujemy się także do płukania sieci wodociągowej. Około 100 km sieci zostanie oczyszczone m.in. z osadu żelaza. To koszt około 1 mln zł. Poza tym wszystkie koszty poszły w górę, podrożały ceny prądu, a to też wpływa na cenę wody. Droższy jest również odbiór ścieków. Od stycznia lubelski MPGK podniósł nam opłatę za nie o 13 proc.

W kwietniu spółka złożyła korektę wniosku i czeka na jej rozpatrzenie. Nowe, zaproponowane taryfy przewidują wzrost opłaty za wodę od 2,38 do 10,05 proc., a za odbiór ścieków od 12,39 do 14,96 proc. Jak informuje RZGW w Lublinie, przewidywany czas wydania decyzji to 7 czerwca.

Mieszkańcu, wypełnij deklarację!

Tak jak informowaliśmy przed tygodniem, Pegimek zamierza wdrożyć system, dzięki któremu za pomocą sms-ów będzie mógł informować mieszkańców m.in. o planowanych pracach remontowych, koszeniu, odśnieżaniu, awariach i przerwach w dostawie wody. Aby otrzymywać takie powiadomienia, należy wypełnić stosowną zgodę i odesłać ją mailowo do Pegimeku lub wrzucić do skrzynki podawczej.

– Bez tych zgód nie będziemy mogli wysyłać takich informacji – zaznacza J. Mierzwa. – Ten system ułatwi i przyspieszy kontakt z mieszkańcami. Przed planowanym płukaniem sieci będziemy informować mieszkańców o przerwach w dostawie wody i podstawieniu beczkowozów. Płukanie sieci planujemy przeprowadzać nocą, ale musimy zapewnić mieszkańcom dostęp do wody. Dzięki systemowi będą mieli aktualną, bezpośrednią informację i nie będą się denerwować, że o czymś nie wiedzieli.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here