Pegimek stawia na innowacje

Od ubiegłego roku na wyposażeniu Pegimeku jest nowoczesna i wydajna maszyna do sprzątania liści

Świdnickie Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek podsumowało zeszły rok i przedstawiło plany na rok bieżący. Co prawda inwestycji będzie nieco mniej, ale spółka zamierza wdrożyć innowacyjne i ekologiczne rozwiązania.


Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje. Spółka wykonała ok. 7 kilometrów sieci wodno-kanalizacyjnej, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej i zrealizowała remonty na kwotę ponad 2,3 mln złotych w zarządzanych przez siebie wspólnotach mieszkaniowych. Pegimek wzbogacił się również o nowoczesny sprzęt.

– Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 2 miliona złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zakupiliśmy samochód ssąco-płuczący, auto do inspekcji sanitarnej, urządzenia do krakingu statycznego – wylicza Hubert Obrusiewicz, prezes PK Pegimek. – Mamy również nowy ciągnik do sprzątania i odśnieżania chodników, a także maszynę do zbierania liści, która okazała się bardzo przydatna podczas jesiennych porządków.

Kilometry rur

Jak podkreśla szef spółki, najbardziej imponująca jest jednak liczba zrealizowanych inwestycji i położonych sieci wodno-kanalizacyjnych. Zrealizowano je m.in. na ulicy Barwnej, Wyspiańskiego w Krępcu, Złotej, Skolimowskiej, Działkowca, Słonecznikowej, Drewnianej, Jasińskiego czy Pileckiego. Na zlecenie miasta Pegimek przebudował sieć wodno-kanalizacyjną pod i wokół modernizowanego placu Konstytucji 3 maja, na ul. Smorawińskiego, Warsztatowej, 3 maja, Okulickiego, Kopernika, Zielonej, Fiołkowej, Jutrzenki i Niecałej. Nowa kanalizacja położona została również na ul. Jarzębinowej i Skarżyńskiego. Ekipy Pegimeku podejmowały się również robót drogowych. Wykonały remont przejścia dla pieszych przy ul. Wyszyńskiego i przebudowę parkingów przy ul. Skarżyńskiego.

– Nasze przedsiębiorstwo było również wykonawcą całej instalacji sanitarnej przy ul. Fabrycznej, gdzie powstaje kompleks sportowy oraz uzbrojenia w wodociągi i kanalizację terenów przy ul. „Grota” Roweckiego, gdzie powstaną bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus – dodaje Hubert Obrusiewcz.

Ale nie wszystko i nie zawsze szło tak gładko jak zakładały władze spółki.

– Największym problemem były drożejące usługi podwykonawców i wyższe koszty materiałów. Niektóre przetargi ze względu na wysokie oferty wykonawców trzeba było powtarzać, co przedłużało realizację inwestycji, a ich koszt i tak był wyższy od zakładanego – wyjaśnia szef Pegimeku.

Na poważny problem pracownicy spółki natknęli się przy robotach na ul. Skarżyńskiego. Zamiast zaplanowanego przewiertu pod ulicą trzeba było zrobić normalny przekop, co wymagało nie tylko dodatkowych pozwoleń, ale również zmiany organizacji ruchu i dodatkowych nakładów.

– Grunt w Świdniku jest niekiedy nieobliczalny. Z jednej strony jest piasek, a z drugiej skała nie do pokonania. Takich rzeczy czasem nie da się przewidzieć, bo mimo robienia odwiertów i badań grunt okazuje się inny niż zakładaliśmy – wyjaśnia przyczynę problemów przy inwestycji na Skarżyńskiego, prezes Obrusiewicz.

Kolejnym przedmiotem działalności spółki jest zarządzenie miejskimi lokalami i wspólnotami mieszkaniowymi. Obecnie spółka administruje budynkami mieszkalnymi 80 wspólnot. W kilkunastu z nich w ubiegłym roku przeprowadziła poważne remonty – m.in. termomodernizację budynków przy Słowackiego 10, Kochanowskiego 4, Kosynierów 6a i 6b, Okulickiego 21, Norwida 10 i 7 oraz Niepodległości 13. W bloku przy Kościuszki 3 zamontowana została winda, a na Słowackiego 5 wyremontowane zostały balkony. W sumie prace remontowe w zarządzanych przez spółkę budynkach kosztowały w ubiegłym roku 2,3 mln zł.

Spółka stawia na ekologię i innowacje

Spółka, poza podsumowaniem ubiegłego roku, przedstawiła swoje zamiary na rok bieżący. Już wiadomo, że inwestycji w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną będzie zauważalnie mniej niż w rekordowym roku 2018, bo ceny materiałów i robocizny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, a zeszłoroczne przedsięwzięcia nieco nadwyrężyły finanse firmy.

– Przygotowujemy się do wdrożenia nowatorskich rozwiązaniach. Z uwagi na prognozowany znaczny wzrost cen energii przymierzamy się do zamontowania paneli fotowoltaicznych, które zasilałyby nasze najbardziej energochłonne urządzenia. Na razie jest to na etapie rozmów, jak również poszukiwań źródeł finansowania i ostateczna decyzja w tej kwestii jeszcze nie zapadła – wyjaśnia H. Obrusiewicz.

– W planach jest również zakup specjalnego oprogramowania do monitorowania sieci wodociągowej, które pozwoli na bieżąco śledzić przepływy i ciśnienie w poszczególnych odcinkach wodociągów, a tym samym szybciej wykrywać nawet mniejsze awarie i widzieć, jak system reaguje np. na utrudnienia związane z remontem danych odcinków czy powstawanie nowych odcinków sieci. To pozwoliłoby na oszczędności i poprawę funkcjonowania sieci wodociągowej – wyjaśnia prezes Pegimeku. JN