Pegimek stawia na słońce

Świdnicki Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie miał własną instalację fotowoltaiczną. Produkowana przez nią energia zasili miejską sieć wodociągów. Inwestycja ma być gotowa wiosną przyszłego roku. W dalszych planach spółki Pegimek jest również budowa farmy fotowoltaicznej, która wytwarzałaby energię nie tylko na potrzeby spółki, ale mogłaby np. zasilać sieć miejskiego oświetlenia.

Przygotowania do budowy instalacji fotowoltaicznej są już na zaawansowanym etapie. Pegimek ma już gotowy projekt i lada dzień rozpocznie procedurę wyłaniania wykonawcy.

Instalacja zostanie zamontowana przy ul. Kusocińskiego w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, na dachach zbiorników wyrównawczych ujęcia wody.

Pegimekowi udało się również pozyskać ok. 100 tys. zł dofinansowania na to zadanie z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Wsparcie pokryje 45 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

– To, co dzieje się na rynku energii pokazuje, że decyzja o budowie instalacji była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Same wodociągi są bardzo energochłonne. Każdego miesiąca płacimy za prąd kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ta instalacja pozwoli w pewnym stopniu ograniczać te koszty. Pod instalację wykorzystaliśmy całą możliwą powierzchnię – mówi Jerzy Irsak, prezes spółki Pegimek.

Zgodnie z założeniami instalacja ma zasilać wodociągi i zacznie działać wiosną przyszłego roku. To nie koniec planów spółki związanych z pozyskiwaniem energii, bo Pegimek ma w planach także budowę farmy fotowoltaicznej.

– Mamy już wstępnie wybraną lokalizację w pobliżu lotniska i prowadzimy na ten temat rozmowy z miastem. Jestem dobrej myśli i liczę, że niedługo uda nam się domknąć ten temat. Farma mogłaby zająć powierzchnię około 2 ha i zaspokoiłaby nie tylko potrzeby Pegimeku. Myśleliśmy również o kooperacji z miastem i podłączeniu np. oświetlenia miejskiego – dodaje prezes Irsak.

Do tematu wrócimy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here