Pełnia lata pełna atrakcji

MOK Świdnik zaprasza wszystkich mieszkańców do aktywnego spędzania wakacji, oferując mnóstwo atrakcji
W muszli koncertowej MCUS w Świdniku w każdy wakacyjny czwartek spotykają się miłośnicy tańca na świeżym powietrzu. To kolejna letnia moda przypominająca stare dobre zwyczaje. – W całej Polsce organizowane są letnie potańcówki, które łączą pokolenia. Przed wojną „na dechy” chodziło się co tydzień. W latach 90. wyparły je dyskoteki. Teraz potańcówki wróciły do łask – zachęcają na swojej stronie internetowej organizatorzy. Co tydzień od godziny 17.00 do 20.00 w rytm starych i nowych przebojów w ten właśnie sposób bawi się spora grupa świdniczan. Wstęp na potańcówkę jest darmowy. Organizatorami są Miejski Ośrodek Kultury, Spółdzielczy Dom Kultury i Miejskie Centrum Usług Socjalnych w Świdniku.

Klub modelarski

Klub Modeli Kartonowych i Plastikowych, który ma w swoich szeregach zarówno młodzież, jak i dorosłych, zaprasza wszystkich chętnych na wakacyjne zajęcia. Pracownicy klubu pomogą i podpowiedzą, jak samodzielnie wykonać model samolotu, samochodu, okrętu czy pojazdu pancernego. W znajdującej się w MOK pracowni dostępne są wszystkie materiały i narzędzia niezbędne na zajęciach. – Modelarstwo to dobry początek dla przyszłego inżyniera, technika, konstruktora. Zacznij z nami tę wspaniałą przygodę – zachęcają pracownicy klubu. Zajęcia odbywają się w MOK w następujących terminach: do 15 sierpnia w poniedziałki i środy w godz. 11-15. Od 16 sierpnia do końca miesiąca następuje zmiana: zajęcia trwają od poniedziałku do piątku, w godz. 11-15 w Strefie Historii (II. piętro, Galeria Venus). Koszt wpisowego: 30 zł/miesiąc (dzieci z gminy Świdnik oraz 40 zł/miesiąc (dzieci spoza gminy Świdnik).

Balet dla wszystkich

Już od połowy sierpnia w dniach 16-26 sierpnia 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku organizowane będą ,,Wakacyjne Warsztaty Baletowe”. Podczas dziewięciu dni zajęć adepci baletu będą mieli okazję poznać różne techniki tańca klasycznego. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci w każdym wieku. Zajęcia odbywają się w sali tanecznej MOK, ich koszt to 80 zł dla mieszkańców Świdnika i 90 zł od osoby spoza Świdnika. Obowiązuje wygodny strój i baletki. Wpłaty za zajęcia można uiszczać do 10 sierpnia w kasie kina w godz. 14.00 – 20.00 (codziennie) lub na konto MOK z dopiskiem ,,Wakacyjne Warsztaty Baletowe”. Chętni zostaną podzieleni na trzy grupy wiekowe z programem dopasowanym do ich możliwości fizycznych. Spotykać się będą w różnych godzinach: 9.00 – 10.30: grupa zaawansowana; 10.45 – 12.15: grupa średnio zaawansowana; 12.30 – 14.00: grupa początkująca.

XI Spotkania Teatrów Ulicznych „Machina Teatralna”

Atrakcją, która na dobre już wpisała się w świdnickie lato, są doroczne spotkania Teatrów Ulicznych. W tym roku podczas 11. edycji zobaczyć będzie można spektakle Teatru „Akt”, Teatru „Klinika Lalek”, Walnego Teatru czy grupy A3 Teatr. Nie zawiodą się dzieci, młodzież i dorośli bo każdy znajdzie coś dla siebie. Jako pierwszy (28 sierpnia o godz. 18.30 ) wystąpi warszawski Walny Teatr, który zadebiutuje na świdnickiej scenie. Artyści ze stolicy przygotowali przedstawienie dla całej rodziny zainspirowane biblijną arką Noego. Tym razem Noe to dyrygent, który próbuje tworzyć instrumenty-zwierzęta. Dyryguje, śpiewa i gra, zapraszając widza do wspólnego tworzenia spektaklu. Tego samego dnia o godzinie 21.30 trochę starszych widzów na spektakl zaprasza Teatr „Akt”. Fantazyjna opowieść o przemijaniu utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo (vocal performance) składają się na ekspresyjne widowisko.
21 sierpnia zaprezentuje się po raz pierwszy w Świdniku Teatr A3 i znany już publiczności Teatr „Klinika Lalek”, który wraca z nowym spektaklem. O 18.30 na przedstawienie familijne ,,Punch i Judy’’ zaprasza Teatr A3. Będzie to widowisko lalkowe, polska wersja brytyjskiej opowieści o wiecznie kłócących się małżonkach. Punch jest rozbrykanym wisusem, Judy – wrzaskliwą matroną a ich perypetie i wartka akcja przedstawienia wciągną zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na godzinę 21.00 zaplanowano z kolei spektakl ,,Cyrk bez przemocy”. Będzie to niezwykłe widowisko z udziałem gigantycznych lalek, jeżdżących machin i artystów cyrkowych. Głównymi lalkowymi bohaterami tego cyrkowego widowiska jest przystojna Żyrafa zakochana w treserze, śpiewaczka i tancerka, potężny Lew, który chce pożreć tresera i Słoń, wirtuoz gry na trombonie, który umie stać na trąbie i latać. Spektakl adresowany jest do widzów w każdym wieku. Spektakle odbywają się na Plac Konstytucji 3-go maja. Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny.

IX Ogólnopolski Zlot Motocykli WSK i innych

Ostatni weekend sierpnia to czas, gdy na trawiastym lotnisku przy ul. Sportowej spotkają się miłośnicy jednośladów i kultowej wueski. Zlot otworzy uliczna parada, podczas której można będzie podziwiać wueski, ścigacze, cruisery, choppery i skutery. Na terenie zlotu powstanie park maszyn oraz wystawa zabytkowych motocykli i samochodów. Organizatorzy zaplanowali również pokaz stuntu motocyklowego oraz konkurencje i konkursy z nagrodami. Pasjonaci świdnickiej myśli motocyklowej odwiedzą także Strefę Historii, w której odbędzie się wernisaż unikatowych zdjęć akrobatycznej grupy motocyklowej. To także czas wieczornych koncertów. Wystąpią: MPO, Guitar Force oraz Czarny Ziutek z Killerami. Gościem specjalnym będzie motocyklistka i blogerka Ania Jackowska, autorka książki „Kobieta na motocyklu”, która zwiedziła na swoim motorze prawie cały świat. Dodatkowymi atrakcjami zlotu będą: giełda staroci i części motocyklowych, strzelnica i pokaz ASG (Automatic Soft Gun), hamownia motocyklowa, symulator jazdy na kole oraz liczne przejażdżki dla dzieci i dorosłych. Sierpniowy zlot to jedyna oficjalna impreza dla fanów kultowego, produkowanego w Świdniku motocykla WSK. – Nasz zlot jest otwarty zarówno dla wszystkich mieszkańców, jak i innych motocyklistów. Chcemy zaszczepić w młodych ludziach motocyklową pasję i pokazać, że jesteśmy kulturalnymi pasjonatami tego sportu – mówi Bartłomiej Pejo, współorganizator zlotu. Bardzo ważna na każdym zlocie jest Strefa Historii działająca w ramach MOK, w tym roku będą w niej dostępne legendarne motocykle WSK w tym również modele prototypowe. Jak podkreśla Bartłomiej Pejo obecnie jazda na „wuesce” stała się czymś modnym wśród młodych ludzi. – Młodzi wyciągają z garażu, z komórek czy stodół modele należące kiedyś do ich rodziców i dziadków i renowują je tak, by wyglądały jak nowe. Taki motor ma zresztą dużą wartość – to przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych – mówi Bartłomiej. Do tego dochodzi historyczny strój i oczywiście odpowiedni kask, a z nim nierzadko również i cała oprawa motocyklisty, najlepiej z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. (EM.K.)