Pensja wysoka, ale najniższa z możliwych

Wójt gminy Gorzków, Marek Kasprzak, który do tej pory zarabiał około 8 tys. zł brutto, dostanie nowe wynagrodzenie. Komisja rady gminy zaproponowała najniższą z możliwych stawek – 15 576 zł. Radni mają dostawać diety w wysokości 300 zł, a przewodniczący rady – 1 200 zł. Takie propozycje zostały wypracowane na komisji rady gminy.

W ubiegły czwartek 20 stycznia w Gorzkowie odbyło się posiedzenie komisji rady gminy. Najważniejszymi tematami były ustalenie wójtowi Markowi Kasprzakowi nowego wynagrodzenia, a radnym i sołtysom – stawek diet.

Marek Kasprzak, który do tej pory miał niespełna 8 000 zł brutto, czyli nieco ponad 5,5 tys. zł na rękę, dostanie pokaźną podwyżkę. Stanie się tak dzięki nowym przepisom, obowiązującym od listopada ubiegłego roku, a dotyczącym ustalania wynagrodzenia włodarzom gmin. Nowe prawo, o czym wielokrotnie już pisaliśmy, jest niezwykle korzystne dla samorządowców.

Komisja zaproponowała Kasprzakowi minimalne z możliwych wynagrodzenie zasadnicze, które wynosi 8 200 zł. Jest ono i tak wyższe od całej pensji, jaką wójt gminy Gorzków dostawał do tej pory. Przyznała mu też najniższy dodatek funkcyjny w kwocie 2 520 zł. Dodatek specjalny, który wynosi 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, to kolejne 3 216 zł dla wójta.

Włodarzowi Gorzkowa przysługuje również 20 proc. dodatku stażowego, czyli 1 640 zł. W sumie Marek Kasprzak dostanie wynagrodzenie w wysokości 15 576 zł brutto. Co miesiąc na jego konto wpłynie ponad 11 tys. zł. Gmina z pochodnymi na płacę wójta wyda prawie 19 tys. zł miesięcznie. Dodatkowo Markowi Kasprzakowi zostanie wypłacone wyrównanie od 1 sierpnia 2021 r., bo tak stanowi prawo. Jednorazowo otrzyma 39 480 zł brutto, czyli prawie 28 tys. zł na rękę.

– Liczymy na to, iż przyznana podwyżka, sprawi, że wójt będzie w pracy bardziej zadowolony i częściej uśmiechnięty, co powinno przełożyć się na ogólną współpracę i wspólne osiąganie zamierzonych celów dla dobra gminy – mówi Radosław Parka, wiceprzewodniczący rady gminy. – Na 2022 roku mamy bardzo ambitny budżet i dużo inwestycji do wykonania. Obopólna chęć współpracy powinna znacznie ułatwić realizację tych działań.

Komisja wypracowała również propozycje stawek dla sołtysów. Mają dostawać po 120 zł za udział w posiedzeniu rady sołtysów i po 50 zł za uczestnictwo w sesji rady gminy. – Na ten moment, ze względów lokalowych, ale i pandemicznych, nie jesteśmy w stanie gościć sołtysów na sesjach rady gminy – mówi R. Parka. – Chcielibyśmy jednak, by w przyszłości, gdy pandemia dobiegnie końca, sołtysi uczestniczyli w tych obradach, byśmy wspólnie omawiali problemy gminy. Mamy salę, która pomieści więcej osób, ale musimy ją przystosować do obowiązujących od tej kadencji wymogów. Mam tu na myśli transmisje obrad na żywo w Internecie.

Radni również ustalili sobie diety. – Zanim to zrobiliśmy, zapoznaliśmy się ze stawkami, jakie obowiązują w sąsiednich samorządach. Od początku mówiliśmy, że zachowamy umiar i tak też się stało – twierdzi wiceprzewodniczący Parka.

Do tej pory radni z Gorzkowa dostawali po 120 zł za udział w posiedzeniu. Przewodniczący, Konstanty Nieścior otrzymywał stały miesięczny ryczałt w kwocie 800 zł. Komisja ustaliła, że gmina będzie wypłacać radny co miesiąc ryczałt w wysokości 300 zł. Przewodniczący komisji dostaną po 350 zł, a wiceprzewodniczący rady – 400 zł. O 50 proc. komisja podniosła uposażenie przewodniczącego, którego ryczałt wyniesie 1 200 zł. Podobne stawki mają radni w Żółkiewce. Za nieobecność na komisji lub sesji wynagrodzenie radnego zostanie potrącone o 30 procent. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here