
Z okazji 100-lecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej pod koniec ubiegłego roku ukazała się książka Jacka Kosierba pt. „100 Klubów na 100-lecie LZPN”. W blisko 500-stronnicowym wydawnictwie znalazły się informacje i zdjęcia także o pięciu klubach z powiatu krasnostawskiego. Na łamach tygodnika przedstawiliśmy dotychczas obszerne fragmenty dotyczące Frassati Fajsławice, Krasnostawskiego Klubu Sportowego Kinga, Ruchu Izbica oraz LKS Błękitni Suchodoły, który po ponad 30 latach istnienia z kilkoma przerwami, w 1996 roku został rozwiązany. Dzisiaj o LZS Perła Łopiennik, kolejnym klubie którego także nie znajdziemy już na piłkarskiej mapie Lubelszczyzny.
Pierwszy poważny sukces piłkarska drużyna z Łopiennika odniosła w sezonie 1987/1988. Na krasnostawskich błoniach systemem turniejowym toczyły się rozgrywki Klasy B. Zespół wypadł na nich tak dobrze, że został zakwalifikowany do Klasy A. W 1990 roku drużyna Perły uczestniczyła w turnieju finałowym o Puchar „Gazety Krasnostawskiej”. W zawodach oprócz niej wzięli udział gospodarze z Krasnegostawu, LZS Jaślików i Ruch Izbica. Piłkarze z Łopiennika awansowali do finału, w którym zmierzyli się z faworyzowaną ekipą z Izbicy.
Po niezwykle zaciętej i pasjonującej walce zwyciężyli 3:2 i zdobyli nagrodę główną w postaci pucharu. Dzięki temu sukcesowi zainteresowanie futbolem w Łopienniku było coraz większe. Powstało boisko w miejscowości Olszanka, gdzie swoje ligowe mecze rozgrywała już regularnie Perła. Najbardziej w pamięć miejscowych kibiców z tamtych lat zapadło spotkanie, w którym gospodarze podejmowali Granicę Dorohusk. Przyjezdni byli zdecydowanym faworytem, ale miejscowi nieco „utarli im nosa” i padł remis 3:3.
W sezonie 1991/1992 Perła rywalizowała w grupie I Klasy A. Po rundzie jesiennej zajmowała pozycję lidera tabeli, wyprzedzając zaledwie o punkt swojego najgroźniejszego kontrkandydata do awansu czyli Sokół Krasnystaw. Wiosną oba zespoły szły „łeb w łeb”, solidarnie wygrywając kolejne spotkania. Futboliści z Łopiennika pokonali kolejno: Tornado Krupe 8:0, Tatran Kraśniczyn 5:1 i wspomniany Sokół 6:2. Potem u siebie zremisowali z Astrą Leśniowice 0:0 i z LZS Jaślikowie 3:3.
Za mecz przedostatniej kolejki, wobec niestawienia się Motoru Stężyca, gospodarze zainkasowali komplet punktów walkowerem. W ostatniej serii spotkań Perła co prawda przegrała na wyjeździe z Kryształem Rejowiec 3:4, ale utrzymała wypracowaną przewagę punktową nad Sokołem i mogła świętować awans do Klasy Okręgowej.
Debiut na boiskach „okręgówki” wypadł dobrze. Drużyna przed własnymi kibicami pokonała skromnie 1:0 Krasovię Krasówka. Najwyższe wygrane Perły w tym sezonie: 7:1 z Sokołem Krasnystaw, 6:4 z Vojsławią Wojsławice, 5:1 z Polesiem Wytyczno oraz 4:1 ze Startem Pawłów.
W końcowej tabeli tej edycji rozgrywek Perła z dorobkiem 17 punktów w 22 rozegranych meczach zajęła 7. lokatę na 12 ekip w stawce. Na boiskach „okręgówki” piłkarze z Łopiennika występowali jeszcze przez 2 kolejne sezony. W edycji 1994/1995 zajęli ostatnie 12. miejsce i zostali zdegradowani do Klasy A. Na A-klasowych boiskach jesienią 1995 roku jednak się już nie pojawili…
Pierwotny nakład książki „100 Klubów na 100-lecie LZPN” wyczerpał się. W związku z bardzo licznymi zapytaniami od klubów i osób indywidualnych o możliwość jej zdobycia została podjęta decyzja o dodruku.
Zapisy na rezerwację egzemplarzy zostały przedłużone aż do wyczerpania się dodatkowego nakładu. Kontakt z autorem email: jacekkosierb@interia.pl lub tel. 601 413 856. oprac. (bas)