W perspektywie praca w lotnictwie

Rusza nabór na innowacyjne kierunki w powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych. I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku i Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku czekają na kandydatów do klasy „stewardes” oraz technik lotniskowych służb operacyjnych.
Młodzi kandydaci na uczniów, a w perspektywie pracowników branży lotniczej, będą mogli w najbliższy wtorek, 21 czerwca, poznać wszystkie tajemnice pracy na lotnisku. O godzinie 10 będą uczestniczyli w wycieczce po Porcie Lotniczym Lublin S.A.
– To z pewnością pomoże młodym osobom w podjęciu decyzji o przyszłej karierze zawodowej. Uczniowie obejrzą zarówno terminal, jak też dostaną się do strefy zastrzeżonej lotniska, między innymi do sortowni bagażu i na płytę lotniska – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta powiatu świdnickiego.

Geneza dwóch klas o profilu związanym z lotnictwem sięga ubiegłego roku, kiedy to wicestarosta wraz z wymienionymi szkołami podjął ścisłą współpracę z Portem Lotniczym Lublin S. A. Jako pierwsze współpracę nawiązało I LO. W październiku został podpisany list intencyjny pomiędzy Portem Lotniczym, wicestarostą i liceum w sprawie utworzenia w I LO klasy o profilu personel obsługi naziemnej i pokładowej, zwany potocznie klasą stewardes.
– To pierwsza taka klasa w Polsce. Uczniowie będą mogli wybrać naukę dodatkowych dwóch języków obcych. Język angielski będzie nauczany w stopniu rozszerzonym, a słownictwo zostanie ukierunkowane na potrzeby lotnictwa. W planach są również zajęcia praktyczne na lotnisku. Władze portu deklarują pomoc w nauce praktycznej czy odbywaniu staży – tłumaczy wicestarosta Białowąs.
Drugą szkołą, która rozpoczęła współpracę w Portem Lotniczym Lublin, jest Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Tu list intencyjny między szkołą, Portem i wicestarostą został podpisany na początku grudnia ubiegłego roku. Dzięki temu szkoła w roku szkolnym 2016/2017 wzbogaci się o nowy kierunek – technik lotniskowych służb operacyjnych. Warto podkreślić, że od początku istnienia świdnickiego Lotniska szkoła utrzymuje z nim stałą współpracę.
– Uczniowie uczestniczą w wycieczkach, zajęciach, praktykach zawodowych, a wcześniej w testach niezbędnych do ustalenia procedur w nowo otwartym Porcie Lotniczym – podkreśla wicestarosta świdnicki.MJ