Pewna praca i płaca

Ruszył kolejny nabór do formacji straży granicznej. Choć warunki pracy nie wszystkim mogą się podobać, chętnych nie brakuje, bo praca na granicy jest stała i pewna. W tym roku SG planuje przyjąć w swoje szeregi kilkudziesięciu nowych „zielonych”.

O pracę w formacji mogą starać się osoby posiadające wyłącznie obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, które były niekarane za przestępstwo (także skarbowe) oraz posiadają co najmniej średnie wykształcenie. Ponadto kandydat powinien mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej (nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych), zaś w dniu przyjęcia do służby jego wiek nie może przekroczyć 35 lat.

Aspirujący do służby po analizie złożonych dokumentów kierowani są na wstępną rozmowę kwalifikacyjną, a potem kilkugodzinne testy psychologiczne. Ci, którzy zaliczą te najtrudniejsze części, pojadą do jednego z ośrodków SG zdawać testy sprawnościowe, z wiedzy ogólnej i języka obcego. Tam też przechodzą kolejną rozmowę kwalifikacyjną. Brak punktów na którymkolwiek z etapów eliminuje automatycznie z rekrutacji. Do służby przyjęci zostają wyłącznie najwyżej ocenieni. Na koniec pozostaje tylko badanie zdolności do służby przed komisją lekarską.

Mimo że na starcie młodzi funkcjonariusze na kokosy nie mają co liczyć, chętnych do służby co roku nie brakuje. Praca w mundurówce to bezpieczna opcja na przyszłość, a oprócz samej pensji dostaje się jeszcze dodatek mundurowy i „trzynastkę”. W ubiegłorocznym naborze SG przyjęła do służby przygotowawczej 74 funkcjonariuszy. Na październik tego roku planowane jest przyjęcie 45 nowych. (pc)