PGO już nie bierze

– Cofamy się do XIX wieku – orzekł nasz czytelnik, który oburzył się likwidacją punktu zbiórki elektrośmieci przy ul. ks. Piotra Skargi w Chełmie. Spółka PGO, która zdecydowała o likwidacji punktu, twierdzi, że nie miała innego wyjścia.

– Wczoraj chciałem oddać stary odkurzacz i wiertarkę do punktu zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych przy ul. Piotra Skargi w Chełmie. Okazało się, że nie mogę ich tam zostawić, bo to miejsce zlikwidowano. W czasach, kiedy elektrośmieci przybywa na potęgę, usuwa się takie miejsce i odsyła na Bieławin. A tam wiadomo – trzeba postać w kolejce, pokazać dowód osobisty, przyjechać o odpowiedniej godzinie. Odnoszę wrażenie, że cofamy się w Chełmie do XIX wieku. Do czasów, gdy nie było potrzeby utrzymywania miejsc, gdzie można było oddać takie odpady, bo… tych odpadów prostu nie było – poskarżył nam się pan Krzysztof z Chełma.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, które przez lata zarządzało tym punktem. Oto co usłyszeliśmy: „PGO z początkiem roku 2006 r. oddała do użytku punkt zbiórki sprzętu AGD i RTV na terenie miasta przy siedzibie spółki. Było to wówczas jedyne takie miejsce w mieście, a zużyty sprzęt AGD i RTV przyjmowany był od mieszkańców nieodpłatnie. Należy podkreślić, że organizacja punktu była wyłącznie inicjatywą PGO, ponieważ prawo nie nakładało i nie nakłada na nas takiego obowiązku. Punkt funkcjonował aż do końca lipca 2018 r. i po tej dacie został zlikwidowany.

Powodem zamknięcia punktu był fakt dostarczania do niego sprzętów niedozwolonych, wskazujących na pochodzenie z działalności gospodarczej, np. automatów do gry, lad chłodniczych czy też świetlówek z hal przemysłowych, w tym odpadów niebezpiecznych oraz sprzętu całkowicie zdekompletowanego (np. same obudowy komputerów i lodówek). Zostawiano także odpady niebędące zużytym sprzętem, jak meble i opony. Ponadto najczęściej takie odpady trafiały do punktu lub w jego okolicach poza godzinami otwarcia. W związku z brakiem możliwości całodobowego dozorowania punktu, spółka musiała podjąć decyzję o jego likwidacji – wyjaśnił Tomasz Pomiankiewicz, zastępca dyrektora ds. marketingu i handlu w PGO.

Dyrektor równocześnie przypomniał: – Każdy mieszkaniec może oddać elektroodpady w dowolnej ilości do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Bieławin 5A, prowadzonego przez MPGK, które jest zobowiązane do prowadzenia zbiórki. (mg)