Piaski odzyskają liceum?

Zespół Szkół w Piskach i mieszkańcy gminy mają nadzieję, że w murach szkoły znów będzie funkcjonować liceum

Mieszkańcy Piask i ościennych miejscowości chcieliby reaktywacji liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Piaskach. Organ prowadzący placówki, czyli Starostwo Powiatowe w Świdniku, wyraziło zgodę na przeprowadzenie naboru, jednak o tym czy liceum powstanie ostatecznie przesądzi zainteresowanie młodzieży.

Kilka miesięcy temu do Starosty Świdnickiego skierowano petycję dotyczącą uruchomienia naboru do pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Piaskach.

Piaseckie liceum działało przez wiele lat i cieszyło się zainteresowaniem absolwentów Szkoły Podstawowej w Piaskach i okolicznych miejscowości, jednak gdy uczniowie coraz częściej zaczęli wybierać ogólniaki w Lublinie i Świdniku, działalność piaseckiego ogólniaka zawieszono. Jednak, zdaniem lokalnej społeczności, jest zapotrzebowanie na to, żeby od przyszłego roku szkolnego znów zaczęło ono funkcjonować.

– „Uczniowie obecnych klas ósmych to młodzież, która rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w wieku 5 lat. Obecnie mają dopiero 14 lat i przed nimi trudny wybór przyszłości i zawodu. Wielu młodych ludzi nie jest gotowych do podjęcia ostatecznej decyzji, co do wyboru dalszej drogi zawodowej – liceum jest dla nich szansą, aby tę decyzję podjęli dopiero za kilka lat w klasie maturalnej. Jesteśmy przekonani, że są ogromne szanse, aby powstała co najmniej 24-osobowa klasa” – czytamy w petycji skierowanej do starosty.

Autorzy pisma wskazują również, że ZS w Piaskach dysponuje odpowiednią bazą lokalową i dobrą kadrą, a uruchomienie liceum nie wiązałoby się z zatrudnieniem dodatkowych nauczycieli, ani dodatkowymi kosztami.

– „Zależy nam, aby nasze dzieci uczyły się w Liceum Ogólnokształcącym w Piaskach i nie musiały dojeżdżać do innych szkół. Jest to też jedyny sposób na zatrzymanie ich w powiecie świdnickim, gdyż od lat uczniowie z Piask nie wybierają liceów świdnickich, tylko lubelskie, ze względu na lepszy dojazd. Mając LO w Piaskach, zostaną w powiecie, którego są mieszkańcami i przyszłymi wyborcami. Uruchomienie naboru do liceum poszerzy ofertę edukacyjną i ułatwi wybór młodym ludziom nie tylko z gminy Piaski, ale także z powiatu świdnickiego” – podnoszą autorzy petycji.

Władze powiatu świdnickiego przychyliły się do tych wniosków i wyraziły zgodę na przeprowadzenie rekrutacji do pierwszej klasy LO.

– Zastanawialiśmy się w tej kwestii nawet nad możliwością uruchomienia połączeń między Piaskami, a np. Rybczewicami, aby zapewnić młodzieży lepszy dojazd, ale okazuje się, że takie połączenia oferuje prywatny przewoźnik – mówi starosta świdnicki, Łukasz Reszka. – Zaznaczam jednak, że to czy klasa liceum powstanie, zależy od tego, czy uda się ją skompletować. Jeśli nie będzie pełnej klasy, to nie będzie zgody na otworzenie takiego oddziału, ze względu na koszty, które trzeba będzie ponosić przez cały etap edukacji. Żeby to się bilansowało z subwencji, klasa powinna liczyć od 24 do 30 osób.

W ZS w Piaskach usłyszeliśmy, że klasa licealna została zaplanowana w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2022/23, ale to czy powstanie będzie uzależnione od liczby zgłoszonych uczniów, a ta powinna być znana w połowie lipca.(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here