Piątka zbiera okulary

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku dołączyła do trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji „Okulary dla Afryki”, której organizatorem jest Fundacja Okuliści dla Afryki. W ten sposób można przekazać je potrzebującym mieszkańcom Afryki.

Wszystko zaczęło się od misji Fundacji Okuliści dla Afryki na Czarny Ląd, gdzie okuliści badali wzrok osób, które nie mają możliwości skorzystania z wizyty u lekarza-specjalisty.

W zasadzie na całym kontynencie jest niewielu lekarzy okulistów, a wiele osób zmaga się z chorobami oczu, które można w prosty sposób wyleczyć, jednak przez brak dostępu do badań i leków, jest to niemożliwe. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania.

Jaglica – choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest przyczyną ślepoty – czytamy na stronie Fundacji Okuliści dla Afryki.

By pomóc tubylcom, specjaliści Fundacji przepisują im leki i przekazują okulary. Te pierwsze są darowizną od firm farmaceutycznych, a drugie – darami od ludzi dobrej woli. „Szkła” są na wagę złota w Afryce, bo ich brak znacznie ogranicza edukację i normalne życie i w tak już trudnych warunkach.

Fundacja zbiera przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych oraz używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych, czyli korygujących astygmatyzm. Szkła nie mogą być porysowane, niekompletne i brudne. Moc każdej pary – obu oczu – powinna być opisana na małej karteczce. Do tego okulary należy zapakować do małego, otwartego foliowego woreczka.

„Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem” – piszą na swojej stronie organizatorzy zbiórki.

Zbiórka w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej zacznie się 3 września i potrwa do 20 września. Okulary można przynosić do sal nr 316 i 317. Darczyńca powinien doczepić do nich karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą, do której uczęszcza.

JN