Piekarze, pielęgniarki i psycholodzy poszukiwani

Strona barometrzawodow.pl ogłosiła listę zawodów deficytowych, nadwyżkowych i będących w równowadze w podziale na poszczególne powiaty. Z badania wynika, że w powiecie krasnostawskim jest za dużo architektów, kucharzy czy filozofów, a za mało fryzjerów, psychologów oraz kierowców autobusów i ciężarówek.

„Baormetr zawodów” to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. – Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje niewielka – tłumaczy Paula Fabiańczyk z Młodzieżowego Centrum Kariery w Krasnymstawie. Zawody będące w równowadze to z kolei takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Wreszcie tzw. zawody nadwyżkowe to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Co barometr zawodów mówi o ziemi krasnostawskiej? Z badań wynika, że w powiecie krasnostawskim ze znalezieniem pracy problemów nie powinni mieć: diagności samochodowi, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy konstrukcji metalowych, piekarze, pielęgniarki i położne, przedstawiciele handlowi, psycholodzy i psychoterapeuci, spawacze, szefowie kuchni oraz technicy elektrycy.
Pracy w Krasnymstawie i okolicach nie znajdą: architekci i urbaniści, architekci krajobrazu, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, ceramicy i rzemieślnicy obróbki szkła, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, ekonomiści, elektromechanicy i elektromonterzy, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, fizjoterapeuci i masażyści, floryści, geodeci i kartografowie, instruktorzy rekreacji i sportu, inżynierowie budownictwa, inżynierowie chemicy, inżynierowie elektrycy i energetycy, mechanicy, kelnerzy i barmani, kosmetyczki, kucharze, mechanicy samochodowi, murarze i tynkarze, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, obuwnicy, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy maszyn włókienniczych, operatorzy obrabiarek skrawających, pedagodzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży, ochroniarze, ratownicy medyczni, rolnicy i hodowcy, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze, a także technicy budownictwa, technicy informatycy i technicy mechanicy.

Zawody będące w tzw. równowadze to z kolei: agenci ubezpieczeniowi, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, archiwiści i muzealnicy, asystenci i technicy dentystyczni, betoniarze i zbrojarze, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, brukarze, dekarze i blacharze budowlani, dentyści, dziennikarze i redaktorzy, farmaceuci, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, inspektorzy nadzoru budowlanego, instruktorzy nauki jazdy, kamieniarze, kierowcy samochodów osobowych, lakiernicy, listonosze i kurierzy, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy poczty, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, prawnicy czy księgowi, sekretarki i specjaliści od reklamy. (kg)