Pieniądze na każdym oddziale

Władze świdnickiego SP ZOZ przekazały zarządowi powiatu listę sprzętu, jaki chcą zakupić za unijną dotację. W spisie są nowoczesne urządzenia medyczne, ale także nowe łóżka dla całego szpitala.
Megaprojekt szpitalny ma objąć wszystkie SP ZOZ-y powiatowe w całym województwie. Potężne unijne pieniądze trafią również do Świdnika. – Kwota, która jest wstępnie proponowana dla naszego powiatu to 6,2 mln zł. Z tego ponad 4 mln zł to dotacja bezzwrotna. Natomiast nieco ponad 2 mln zł to wkład własny – mówi Leszek Czechowski, członek zarządu powiatu.
Przedstawiciele starostwa razem z władzami szpitala mają czas do końca września na przygotowanie dokumentacji. Dyrektor SP ZOZ przedstawił już zarządowi powiatu swoje plany dotyczące wykorzystania potężnego zastrzyku finansowego.
– Dyrektor zaproponował przeznaczenie pieniędzy w całości na zakup sprzętu i wyposażenie dla szpitala – mówi Leszek Czechowski.

Zakupy będą dotyczyły wyposażenia dla całego SP ZOZ, ale i dla poszczególnych oddziałów. Największym wydatkiem będzie wymiana 180 szpitalnych łóżek. – Będzie to chyba najbardziej widoczna zmiana dla pacjentów, bo obejmie wszystkie oddziały – mówi Leszek Czechowski. – Nie ma również wątpliwości, że taki zakup jest niezbędny, bo niektóre z obecnych łóżek mają po 20, a nawet po 30 lat.
Nowe zestawy będą wyposażone od razu w materace i szafki. Dodatkowo do szpitala trafią również pojedyncze łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, podnośniki do transportu chorych, czy wózki inwalidzkie. Do szpitala trafi również nowy aparat USG za ok. 400 tys. zł i mobilny aparat RTG.
Przedstawiciele szpitala planują również doposażenie bloku operacyjnego. Na ten cel chcą wydać ok. 1,2 mln zł. Za tę kwotę kupią min.: dwa zestawy do laparoskopii, stół operacyjny z osprzętem, lampę operacyjną i katalizator.
Dla oddziału anestezjologii zostanie przeznaczone ok. 574 tys. zł. Za te pieniądze zostaną kupione m.in.: kardiomonitor, dwa respiratory, aparat do wizualizacji żył i defibrylator. Wydatki oddziału chirurgiczno – urazowego zostały wstępnie wyliczone na 538 tys. zł. Najdroższym zakupem dla tej jednostki będzie kolonoskop. Na oddział trafią również m.in.: gastroskop i tor wizyjny z monitorem. Oddział kardiologiczny wzbogaci się m.in. o aparat do echokardiografii, defibrylator i bieżnię do testów wysiłkowych. Na oddział ginekologiczno – położniczy trafią: aparat USG dla mam i noworodków, kardiotokograf, inkubator otwarty, kardiomonitor, lampa do fototerapii. Z kolei oddział chorób wewnętrznych otrzyma m.in. kardiomonitor i defibrylator. (kal)