Pierwsza godzina pod szpitalem gratis

Parking przed szpitalem

Od ubiegłego tygodnia parkujący pod świdnickim szpitalem nie płacą za pierwszą godzinę postoju. To odpowiedź władz powiatu na prośby zgłaszane przez mieszkańców. Zdaniem niektórych świdniczan parking ten powinien być całkiem bezpłatny, ale póki co nie będzie.

Do tej pory na przyszpitalnym parkingu za darmo można było parkować tylko przez kwadrans.

– Wprowadzenie dodatkowego, bezpłatnego czasu postoju to odpowiedź na potrzeby mieszkańców i pacjentów szpitala, którzy zgłaszali nam, że odwiedzając chorych, czy tylko przywożąc im rzeczy, muszą płacić za parking – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Spotkałem się w tej sprawie z dyrektorem szpitala i zaproponowałem dwa rozwiązania: aby parking był bezpłatny albo by pierwsza godzina była gratis.

Dyrektor opowiedział się za drugim z tych rozwiązań. Tłumaczył, że kiedyś parking był bezpłatny i generowało to wiele problemów: miejsca postojowe przez wiele dni blokowały auta przeznaczone na sprzedaż, a rodziny pacjentów i pracownicy szpitala nie mieli gdzie stanąć. Dlatego wprowadzono parking płatny.

Informacją o tym, że pierwsza godzina postoju pod szpitalem będzie bezpłatna starosta podzielił się w mediach społecznościowych, co spotkało się z dużym odzewem internautów, którzy chwalili decyzję starostwa, ale równie nie brakowało komentarzy, że parking pod szpitalem powinien być ogólnodostępny i bezpłatny.

Starosta tłumaczy, że otwarcie tego parkingu może spowodować problemy dla obsługi szpitala, karetek, a także samych pacjentów.

– Szukamy środków na ewentualny remont tego parkingu i jego powiększenie. Chcielibyśmy np. wydzielić oddzielny parking dla pracowników. Z tyłu jest skarpa, którą można byłoby zagospodarować, ale to na pewno będzie się wiązać z dużymi kosztami. Jeśli znajdzie się źródło finansowania tego typu inwestycji, to będziemy się zastanawiać, czy nie przeprowadzić kompleksowej przebudowy tego parkingu, aby ułatwić pacjentom i mieszkańcom korzystanie z miejsc parkingowych, których jak wiemy brakuje w mieście – tłumaczy starosta.

W tym roku powiat planuje za to przebudowę sąsiedniego parkingu, znajdującego się przy przychodni na al. Lotników Polskich. Wymieniona zostanie nawierzchnia, wykonane odwodnienie i oświetlenie.

– Obecnie znajduje się tam 14 miejsc postojowych, a chcielibyśmy pozyskać miejską działkę i wykonać 9 dodatkowych. Jednocześnie wspólnie z miastem pracujemy nad pomysłem połączenia z parkingiem ulicy Środkowej, dzięki czemu mogłyby powstać również miejsca postojowe dla okolicznych mieszkańców. Mielibyśmy wówczas 23 miejsca dedykowane pacjentom i około 20 miejsc dodatkowo dla mieszkańców. Ulica Środkowa nie byłaby już ślepą, a prowadziłaby na parking, co znacznie usprawniłoby komunikację w tej części miasta – mówi starosta Reszka. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here