Pierwsza łopata jeszcze przed wyborami

Wizualizacja bloków, które staną w Świdniku przy ulicy Gen. Roweckiego „Grota” w ramach programu Mieszkanie Plus

PFR Nieruchomości, spółka powołana do finansowania inwestycji w ramach programu „Mieszkanie Plus”, ogłosiła przetarg na budowę dwóch trzypiętrowych bloków ze 108 mieszkaniami w Świdniku. Na oferty czeka do 9 września, a wbicie pierwszej łopaty planuje na przełom września i października. Tymczasem świdnicki ratusz zakończył zbieranie ankiet od osób zainteresowanych zamieszkaniem w rządowych czynszówkach.

Celem ankiet było zbadanie potrzeb rodzin zainteresowanych najmem mieszkań dotyczących m.in. preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, standardu ich wykończenia, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności.

– Wpłynęło ok. 800 ankiet. Teraz będziemy podsumowywać wyniki, by jak najbardziej dostosować oferowane lokale do wskazanych potrzeb – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrz Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Ze analizy ponad połowy ankiet wynika, że ok. 50 proc. badanych chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się ok. 30 proc. ankietowanych. Większość byłaby zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało ponad 90 proc. osób. Ponadto ok. 60 proc. chciałoby wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz.

Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych, to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (40 proc.) bądź mieszkają u rodziców (39 proc.). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (63 proc.), nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (56 proc.). Część z nich (30 proc.) widzi w Mieszkaniu Plus szansę na poprawę swoich warunków mieszkaniowych. Ankietowani zamieszkiwali głównie gminę Świdnik (65 proc.).

Ankieta powinna ułatwić również ustalenie kryteriów przydziału mieszkań, bo te nie są jeszcze znane, a chętnych, jak wynika z liczby zainteresowanych, jest siedmiokrotnie więcej niż lokali, które powstaną w pierwszym etapie. Ostatecznie kryteria przydziału zostaną ustalone na jednej z najbliższych sesji rady miasta.

Czas na pierwszą łopatę

Tymczasem ogłoszony został przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy dwóch trzypiętrowych bloków, w których ma się mieścić 108 mieszkań o średniej pow. ok. 50 mkw.

– Na oferty czekamy do 9 września, a pierwszą łopatę na placu budowy planujemy wbić na przełomie września i października br. – wyjaśnia Ewa Syta rzecznik prasowy PFR Nieruchomości, spółki celowej powołanej do finansowania budowy Mieszkań Plus.

Bloki powstaną na miejskiej działce przy ul. Gen. Roweckiego „Grota”. Nieruchomość jest uzbrojona, miasto wykonało już do niej drogę dojazdową i wszystko jest gotowe na rozpoczęcie budowy. Jej zakończenie zaplanowano na połowę 2021 roku.

– Najemcy mieszkań będą mogli również skorzystać z programu „Mieszkanie na start”, dzięki czemu zyskają dopłatę do czynszu nawet na 15 lat w wysokości od 400 do 600 zł w zależności od wielkości mieszkania, liczebności i dochodów rodziny. Każdy najemca płacąc regularnie czynsz jeśli wyrazi taką wolę przy podpisaniu umowy najmu stanie się po latach właścicielem mieszkania – dodaje świdnicki poseł Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, odpowiedzialny na realizację programu Mieszkanie Plus.

JN