Pierwsza łopata pod „szóstkę”

W ramach opracowanego w MSWiA Programu Modernizacji Służb Mundurowych Policja w latach 2017-2020 otrzyma niemal 6 miliardów zł. Pieniądze przeznaczone są na modernizację sprzętu, inwestycje budowlane i wzrost wynagrodzeń. Do nowej, obszernej siedziby przeprowadzą się do 2020 roku również policjanci z Komisariatu nr 1 przy ulicy Okopowej. Ich nowa siedziba, razem z miejscami postojowymi, powstaje przy al. Unii Lubelskiej 23.

18 grudnia uroczyście wbito pierwszą łopatę na budowie siedziby VI Komisariatu Policji w Lublinie, która ma zostać zakończona w 2019 r.


Z ciasnych pomieszczeń w bloku przy ul. Gospodarczej funkcjonariusze mają się przenieść do przestronnego budynku. Jego budowa pochłonie ponad 19 mln zł. Stanie on przy Dworcu Północnym PKP. Symbolicznego wbicia łopaty pod nową budowę dokonali w poniedziałek, 18 grudnia przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, policji oraz członkowie Społecznego Komitetu Mieszkańców Dzielnicy Bronowice, którzy od dawna zabiegali o poprawę warunków lokalowych tej jednostki.
Obecne warunki, w jakich muszą pracować policjanci z „szóstki”, wołają o pomstę do nieba – to niewielkie, ciasne pomieszczenia. Trudno przesłuchiwać w nich świadków i podejrzanych. Trudno przyjmować interesantów, jeszcze trudniej prowadzić prace biurowe.
Nowy komisariat, który znajdzie się na dużym placu przy ulicy Gospodarczej 1 A, w sąsiedztwie Dworca Północnego, będzie miał zupełnie inny standard. – Rozpoczęcie budowy, to prezent pod choinkę dla mieszkańców dzielnic: Bronowic, Tatary, Felina i Hajdowa-Zadębia. Nowo wybudowany komisariat będzie najnowocześniejszy w Lublinie. Diametralnie poprawią się warunki higieniczno-sanitarne, budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będziemy mieli również możliwość prowadzenia tu kancelarii tajnej. Dla interesantów będzie to zupełnie nowa jakość – zresztą, oprócz parkingu dla aut policyjnych, powstanie też parking dla samochodów interesantów – mówił insp. Dariusz Dudzik, komendant miejski policji w Lublinie.
Zatrudnienie ma tam znaleźć ponad 70 funkcjonariuszy. – Wartość kosztorysowa tej inwestycji w zakresie wykonania robót budowlanych i wyposażenia zamknie się w kwocie ponad 19 milionów 200 tysięcy złotych. Ze środków finansowych na 2017 rok dostaliśmy milion trzysta czterdzieści sześć tysięcy złotych do wykorzystania tylko w tym roku, z czego 700 tysięcy to środki budżetowe, przeznaczane na realizację zadań ujętych w programie „Modernizacji Policji” oraz 645 tysięcy złotych wsparcia z gminy Lublin – dodaje Dariusz Dudzik. Miasto Lublin przekazało również działkę pod budowę nowego komisariatu i pokryło koszt dokumentacji projektowej. Zmiany cieszą mieszkańców dzielnicy.
– W najstarszych dzielnicach Lublina, jak Tatary czy Bronowice, nowy komisariat jest bezwzględnie potrzebny. Nadal jest niebezpiecznie, funkcjonariusze mają za mało sprzętu. Czas dojazdu na Bronowice to średnio pół godziny, czterdzieści minut. To o wiele za dużo, by szybko przyjechać na teren interwencji – mówił Andrzej Szyszko, przewodniczący Społecznego Komitetu Mieszkańców dzielnicy Bronowice.
Mieszkańcy walkę o nową siedzibę policji zaczęli już ponad 20 lat temu. W tej chwili komitet liczy 15 aktywnych członków. Działają społecznie i wspierani są przez wszystkie wspólnoty dzielnic Felin, Tatary i Bronowice. – Nowy komisariat to dla nas przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. To nie tyle nowy budynek jako inwestycja w dzielnicy, ale na pierwszym miejscu bezpieczeństwo – podkreśla Andrzej Szyszko. (EM.K.)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here