Pierwsze miejsca dla zapasów

Katarzyna Krawczyk, zapaśniczka Cementu Gryf Chełm, została najpopularniejszym sportowcem Chełma w 2020 roku. Dariusz Kucharski, szkoleniowiec żeńskiej sekcji zapasów, zwyciężył w kategorii najpopularniejszych trenerów. Wiktorię Kamelę, mistrzynię Polski juniorek młodszych w zapasach, uznano za Talent Roku 2020. Podczas uroczystej Gali w Chełmskiej Biblioteki Publicznej poznaliśmy wyniki Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów Chełma`2020, nad którym patronat honorowy sprawował prezydent miasta Jakub Banaszek. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie.

Rok 2020, mimo pandemii, obfitował w wiele sportowych sukcesów. Znów grad medali zdobyli zapaśnicy i zapaśniczki Cementu Gryf Chełm, klubu, który od lat promuje nasze miasto na arenach nie tylko kraju, ale również Europy i świata. Miniony rok był również udany dla młodych lekkoatletów Agrosu Chełm, którzy sięgali po medale mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Kibice sportów walki trzymali kciuki za Rafała Kijańczuka, który walczył w zawodowych Galach MMA. Wielki sukces natomiast zanotował wychowanek UKS Tempo Chełm Mikołaj Miszczuk, który został młodzieżowym wicemistrzem Europy w siatkówce plażowej. Po kilkunastu latach kibice siatkówki znów mogli emocjonować się meczami na poziomie drugiej ligi. Arka/Tempo, jako beniaminek, spisała się znakomicie, awansując do play-offów i walcząc o Tauron I ligę. Dużo emocji swoim kibicom dostarczyli też piłkarze trzecioligowej Chełmianki. Zbudowana, dzięki wsparciu miasta Chełm i prezydenta Jakuba Banaszka, od podstaw drużyna gra coraz lepiej i plasuje się w czołówce tabeli w swojej grupie, z szansami nawet na podium. 2020 rok był także dobry dla strzelców sportowych, a także przedstawicieli sportów siłowych.

Plebiscyt miał na celu uhonorować nie tylko tych najlepszych, ale również najpopularniejszych wśród chełmskich sympatyków sportu. Laureatów, głosując na kuponach, wybrali czytelnicy tygodnika Nowy Tydzień, który wspólnie z Miastem Chełm podjął się organizacji Plebiscytu. Wszystkie kupony zostały dokładnie sprawdzone i przeliczone. Pod uwagę nie były brane jedynie te, które nie zostały wypełnione od pierwszego do dziesiątego miejsca. Do redakcji wpłynęło ponad 3 tysiące kuponów. Za pierwsze na kuponie miejsce przyznawaliśmy 10 pkt., za drugie – 9, za trzecie 8, itd. aż do dziesiątego miejsca, za które można było dostać 1 pkt. W kategorii trenerów za pierwsze miejsce można było dostać 3 pkt, za drugie – dwa, a za trzecie jeden. Po zliczeniu wszystkich punktów powstała dziesiątka najpopularniejszych sportowców i trójka trenerów. Jeśli chodzi o kategorię talent roku, głosowano na jednego kandydata lub kandydatkę, za co przyznawaliśmy 1 pkt.

Honorowy patronat nad Plebiscyt objął prezydent Chełma, Jakub Banaszek. Na uroczystej Gali reprezentował go wiceprezydent Janusz Cieszyński. Miasto Chełm było fundatorem pięknych statuetek oraz nagród dla zwycięzców oraz sportowców i trenerów, którzy zajęli miejsca 2 i 3. Pozostałe nagrody ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wręczył je Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego, który na Gali reprezentował również marszałka Jarosława Stawiarskiego. Uroczystość uświetnił Mariusz Matera, członek legendarnej grupy VOX, który zaśpiewał m.in. przeboje Tiny Turner, czy Czesława Niemena. Pamiątkowe dyplomy laureatom wręczali Longin Bożeński, przewodniczący Rady Miasta Chełm oraz Marcin Futyma, redaktor naczelny Nowego Tygodnia.

Zwycięzcą Plebiscytu w kategorii „najpopularniejszy sportowiec” została Katarzyna Krawczyk (Cement Gryf Chełm), złota medalistka mistrzostw Polski seniorek w zapasach, od lat jedna z najlepszych zawodniczek w Polsce, brązowa medalistka Pucharu Świata, wieloletnia reprezentantka Polski. Drugie miejsce zajął młodzieżowy wicemistrz Europy w siatkówce plażowej, mistrz Polski seniorów w siatkówce plażowej Mikołaj Miszczuk (Tempo Chełm). Na trzeciej pozycji uplasowała się dwukrotna złota medalistka w strzelectwie sportowym, w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów i karabinu dowolnego trzy postawy 3 x 20 strzałów, Aleksandra Wawron (Dragon Chełm). Czwartą lokatę zajął Szymon Szymonowicz (Cement Gryf), wielka nadzieja męskich zapasów, złoty medalista mistrzostw Polski juniorów, wicemistrz kraju seniorów, reprezentant Polski. Na piątym miejscu został sklasyfikowany Michał Piłat (Arka/Tempo Chełm), jeden z najlepszych libero w siatkarskiej drugiej lidze, który miał bardzo duży udział w sukcesie swojego zespołu. Szóstą pozycję zajął piłkarz Chełmianki, Tomasz Brzyski, jeden z najlepszych środkowych pomocników w trzeciej lidze, najlepszy strzelec chełmskiej drużyny. Siódma lokata przypadła w udziale Paulinie Zielińskiej (Agros Chełm), która w minionym roku zdobyła złoty medal mistrzostw Polski seniorów w sztafecie mieszanej 4×400 metrów, srebrny medal mistrzostw Polski seniorek w sztafecie 4×200 metrów, brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Polski w sztafecie 4×100 m, dziesiąte miejsce w młodzieżowych mistrzostwach Polski w biegu na 100 m. Na ósmym miejscu uplasowała się Anna Król (Cement Gryf), złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski, brązowa medalistka mistrzostw Polski seniorek, reprezentantka kraju. Dziewiąte miejsce zajęła Izabela Jastrząb (Agros Chełm), srebrna medalistka mistrzostw Polski seniorek w sztafecie 4×200 metrów, brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w sztafecie 4×100 m, piąta zawodniczka młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na 200 m. Dziesiątkę najpopularniejszych sportowców zamyka Anna Urbanowicz (Cement Gryf), wicemistrzyni Polski seniorek w zapasach, reprezentantka kraju.

Najpopularniejszym trenerem 2020 roku został Dariusz Kucharski, główny szkoleniowiec sekcji zapasów kobiet w Cemencie Gryf Chełm. Jego zawodniczki w minionym roku wywalczyły 29 medali mistrzostw Polski, wiele z nich reprezentowało nasz kraj w zawodach międzynarodowych, mistrzostwach Europy i świata. Kierowana przez trenera Kucharskiego drużyna zajęła pierwsze miejsce w rankingu Polskiego Związku Zapaśniczego na Klubowego Mistrza Polski. Drugie miejsce zajął Dariusz Jabłoński (Cement Gryf), szkoleniowiec medalistów mistrzostw Polski, Pucharu Polski, reprezentantów kraju w zapasach w stylu klasycznym. Na trzeciej pozycji uplasowała się Aneta Wdowiak (Agros Chełm), trener medalistów mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych w lekkoatletyce.

Kategorię Talent Roku 2020 wygrała Wiktoria Kamela (Cement Gryf), złota medalistka mistrzostw Polski juniorek młodszych, reprezentantka Polski, zwyciężczyni Międzynarodowego Turnieju Austrian Open, zwyciężczyni prestiżowego Turnieju Nadziei Olimpijskich Krajów Wyszechradzkich, drużynowa mistrzyni Polski juniorek młodszych.

Organizatorzy Plebiscytu wszystkim laureatom składają serdeczne gratulacje. Jednocześnie składamy podziękowania prezydentowi Chełma Jakubowi Banaszkowi oraz Zarządowi Województwa Lubelskiego z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim i członkiem zarządu, Zdzisławem Szwedem na czele za zaangażowanie i pomoc w organizację całego przedsięwzięcia. Słowa podziękowania kierujemy także pod adresem dyrektora Chełmskiej Biblioteki Publicznej, Roberta Chełmickiego za przygotowanie sali widowiskowej, w której odbyło się uroczyste podsumowanie Plebiscytu. (d)