Pierwsze miejskie miodobranie

Pierwsze świdnickie miodobranie

Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki było obfite, a miód przepyszny.

Pasieka, która rok temu powstała w parku miejskim za stacją paliw Orlen przy al. Lotników Polskich to część ogólnopolskiego projektu, realizowanego przez miasto Świdnik, Fundację Odzyskaj Środowisko i organizację odzysku AURAEKO. W jej stworzenie zaangażowała się także spółka Remondis Świdnik, fundując ogrodzenie.

Świdnicką pasiekę tworzą trzy ule, w części wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu elektrośmieci (np. z bębnów pralek). Zamieszkała je niezwykle łagodna rasa pszczół – krainka. Przez ostatni rok owadów doglądali zawodowi pszczelarze – Krzysztof Kukawski i Zbyszek Sokół, a w ubiegłym tygodniu, dokładnie 15 czerwca, przeprowadzili pierwsze świdnickie miodobranie.

– Nasza pasieka przyniosła kilkadziesiąt litrów pysznego miodu. Pomysł zdecydowanie się przyjął i myślimy o rozszerzeniu działalności. Powiększyliśmy już ule o kolejne korpusy, ponieważ nasze pszczele rodziny zwiększyły liczebność. Dzięki Fundacji Odzyskaj Środowisko pasieka stała się dodatkowo doskonałą lekcją ekologii i popularyzacji idei recyklingu – mówi Monika Głowacka ze świdnickiego Ratusza. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here