Pierwsze wypłaty wyprawek szkolnych lada dzień

Przez trzy tygodnie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie wpłynęło już ponad 11 tysięcy wniosków z programu „Dobry start”. W Świdniku – ponad 1,5 tys. wniosków. Pierwsze wypłaty 300-złotowych wyprawek szkolnych planowane są w sierpniu.

Nabór wniosków do programu „Dobry start” ruszył dokładnie 1 lipca. O 300-złotowe świadczenie mogą ubiegać się opiekunowie każdego uczącego się dziecka – niezależnie od dochodów. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na uczące się w szkole dziecko w wieku od 7. do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Co ważne, od 2019 r. świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.

Podobnie. jak w poprzednich latach, wniosek można szybko i łatwo złożyć online. Do 31 lipca zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej albo portalu PUE ZUS. Od sierpnia ruszy również przyjmowanie wniosków o świadczenie „Dobry start” drogą tradycyjną, czyli poprzez osobiste złożenie ich w ośrodku pomocy społecznej.

.Do 22 lipca do lubelskiego MOPR wpłynęło już 11 122 wniosków. To 45% liczby wszystkich wniosków złożonych przed rokiem! – Szacujemy, że po świadczenie zgłosi się podobna liczba osób jak w roku ubiegłym tj. około 24 471 rodzin na 34 068 dzieci. Dokładną liczbę osób, które mogłyby się ubiegać w Lublinie o świadczenie 300+ jest trudno wskazać ponieważ świadczenie pobiera się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania, stąd brak jednoznacznych źródeł danych w tym zakresie – wyjaśnia Katarzyna Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

W Lublinie na tę chwilę na program 300+ zarezerwowane jest 7 365 350 zł. Jeśli liczba wniosków będzie podobna, jak przed rokiem, z programu do rodziców uczniów lubelskich placówek trafi ponad 10 milionów.

– Zainteresowanie programem jest duże. W tamtym roku złożono ponad 3 tysiące wniosków. W tym roku ta liczba będzie podobna. Szacujemy, że mniej więcej już połowa wniosków wpłynęła drogą elektroniczną – mówi Andrzej Mańka, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku.

W ubiegłym roku w całym kraju wsparciem z programu „Dobry start” objętych było 4,5 mln uczniów, a na świadczenia w ramach programu przeznaczono aż 1,35 mld zł.

Pracownicy świdnickiego MOPS-u przypominają przy okazji, że w tym roku nie należy składać wniosków o świadczenie „500 plus”.

– Część rodziców składa te wnioski, ale jest to zbędne, bo wydane decyzje obowiązują do końca maja przyszłego roku. Na każdy z takich wnisoków musimy odpowiedzieć, co dostarcza dodatkowej pracy. Wniosek należy złożyć tylko wtedy, kiedy pojawi się nowe dziecko – mówi A. Mańka. BS, W

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here