Pierwsze zgłoszenia już są

Za pośrednictwem internetu każdy mieszkaniec może już informować policję o niepokojących sytuacjach i niebezpiecznych zachowania w swoim otoczeniu. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma pomóc w lepszej organizacji pracy stróżów prawa.

 

Za Natalinem (gm. Kamień) na drogę wybiegają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie. Kierowcy nagminnie przekraczają prędkość, jadąc ulicami Wiosenną w Pokrówce, Szymanowskiego i Żarnowskiego (nieopodal cmentarza) w Chełmie. Z kolei o „piratach drogowych” pojawiających się przy ul. I Pułku Szwoleżerów przesłano już trzy zgłoszenia. W okolicach ZSO nr 7 na os. Zachód często przesiadują nieletni, ul. Wojsławicka ma niewłaściwą infrastrukturę, na ul. Waśniewskiego jest nieprawidłowe oznakowanie drogi, a przy ul. Metalowej (niedaleko skrzyżowania z ul. Nadtorową) notorycznie ktoś źle parkuje. Tego typu zgłoszenia już pojawiły się na krajowej mapie zagrożeń (do ubiegłego tygodnia na terenie powiatu chełmskiego odnotowano 43 zgłoszenia).
– Cztery z tych zgłoszeń zostały potwierdzone, 14 jest jeszcze w weryfikacji. Funkcjonariusze sprawdzają, czy zagrożenie faktycznie występuje. Pozostałe zgłoszenia nie zostały potwierdzone – mówi asp. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.
Wśród potwierdzonych przez policję znalazły się m.in. żebractwo w okolicach dworca PKP i picie alkoholu „pod chmurką” w sąsiedztwie bloku przy ul. Wolności 39. Ale mieszkańcy zgłosili też miejsca przy bloku nr 18 oraz w okolicach ul. Śląskiej, jako te „okupowane” przez amatorów trunków.
Dzięki mapie nie tylko mundurowi, ale i każdy mieszkaniec może dowiedzieć się, gdzie i jakie zagrożenia występują. Każdy może złożyć jedno doniesienie dziennie z jednego urządzenia (z jednego numeru IP) lub zgłosić je anonimowo w komendzie.
Chodzi o zgłaszanie aktów wandalizmu, miejsc zgrupowania się nieletnich, nielegalnych rajdów samochodowych, spożywania alkoholu i środków odurzających, zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych i jazdy quadami po lesie, nieprawidłowego parkowania, oznakowania drogi, organizacji ruchu czy niewłaściwej infrastruktury drogowej, dzikich kąpielisk i niebezpiecznych terenów wodnych, niestrzeżonych przejazdów i przejść przez tory, a także przypadków kłusownictwa, utonięć, miejsc, w których koczują bezdomni, nielegalnej wycinki drzew, niszczenia zieleni, dzikich wysypisk śmieci, wypalania traw, znęcania się nad zwierzętami czy żebractwa.
Każde nowe zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym, następnie (kiedy wchodzi w etap weryfikacji) – żółtym. Jeśli zostanie potwierdzone przez policję – na mapie widnieje jako czerwone, a jeśli nie – uzyskuje kolor szary i znika z mapy publicznej (widzi je jedynie koordynator w komendzie policji i po jakimś czasie może ponownie je zweryfikować).
Należy jednak pamiętać, że interaktywna mapa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji (w tego typu sytuacjach należy dzwonić pod numery alarmowe: 997 lub 112), a ma być wsparciem dla policji. Ma wskazywać te rejony, w które powinno się kierować więcej patroli, a jednocześnie pokazywać, gdzie według mieszkańców jest najwięcej niebezpiecznych zdarzeń. Mundurowi będą śledzić pojawiające się zgłoszenia i eliminować zagrożenia.
Mapę zagrożeń można znaleźć na stronie internetowej komendy wojewódzkiej policji. (pc)