Pierwszy przetarg falstartem

Dwa miesiące temu Ratusz zaprezentował pierwsze wizualizacje Świdnik Areny – hali sportowej, która ma powstać we wschodniej części miasta, a „chwilę” później ogłosił przetarg na opracowanie jej dokumentacji projektowej. Niestety wykonawcy nie udało się wybrać, a postępowanie urząd musi powtórzyć.

Od kilkunastu miesięcy Urząd Miasta Świdnik przygotowuje się do realizacji Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju, czyli budowy hali sportowo-widowiskowej, która ma powstać przy ul. gen. Stefana „Grota” Roweckiego. Najprawdopodobniej będzie to najdroższa inwestycja w Świdniku – koszt jej budowy szacowany jest dziś ok. 60 mln zł.

W kwietniu br. Urząd Miasta Świdnik zaprezentował pierwsze wizualizacje nowego obiektu i poinformował, że ma opracowany program funkcjonalno-użytkowy, będący podstawą do ogłoszenia przetargu na projekt budowlany, a mniej więcej miesiąc później postępowanie to ogłosiło. Założono, że dokumentacja powstanie w ciągu 5 miesięcy, tak by pod koniec roku projekt i pozwolenie na budowę były już gotowe, a w przyszłym roku urząd mógł starać się o fundusze zewnętrze na inwestycję. W zależności od powodzenia tych starań, budowa mogłaby ruszyć w 2023-24 roku.

Z początkiem czerwca przetarg na dokumentację został unieważniony. Jak czytamy w uzasadnieniu „w związku z tym, iż Zamawiający nie poprzedził ogłoszenia usługi projektowania architektoniczno-budowlanego konkursem, to zgodnie z art. 255 pkt 5 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (…) Zamawiający unieważnia ww. postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, gdyż postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego”.

Niebawem ogłoszone powinno zostać kolejne postępowanie. Jaką będzie miało formułę UM nie przesądza. – Rozważane jest ogłoszenie konkursu, choć jak wskazują urzędnicy, nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Jednym z branych pod uwagę trybów przetargowych jest ogłoszenie konkursu, gdzie ze zwycięzcą byłaby podpisana umowa na wykonanie projektu. Jednak ze względu na relatywnie długi czas wyboru oferenta poprzez konkurs, a następnie wykonanie projektu, rozważane są również inne rozwiązania. Na dziś nie ma jeszcze podjętej decyzji, co do trybu przetargowego w jakim zostanie wykonana dokumentacja – przekazała Monika Głowacka z UM Świdnik.

Nowa hala ma mieć ok. 5 tys. mkw. powierzchni i wykorzystywać odnawialne źródła energii. Trenować będą tu siatkarze Avii, piłkarze, bokserzy i inni sportowcy. Ma być także miejscem do organizacji targów, konferencji, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here