Pierwszy taki most w Europie!

Krasnostawskie starostwo chwali się wybudowanym niedawno mostem w Wirkowiach w gminie Izbica. Okazuje się, że wykonano go w technologii, jakiej jeszcze w Europie nie widziano.

Zadaniem, które może być uznane za unikatowe nie tylko w skali kraju, ale w całej Europie, jest przebudowa mostu na rzece Wieprz w miejscowości Wirkowice, rozpoczęta w 2019 r. a zakończona we wrześniu 2020 r. Prace pochłonęły 3,7 mln zł. Jak dowiadujemy się ze strony powiatu krasnostawskiego, innowację mostu o długości 56,5 m stanowi ustrój nośny obiektu, wykonany z dźwigarów stalowych walcowanych ze stali trudnordzewiejącej.

Stal taka charakteryzuje się większą odpornością na korozję od stali węglowych.

– W obecności środowiska korozyjnego na powierzchni stali powstaje warstwa złożona z siarczanów i węglanów miedzi, która chroni stop przed dalszym utlenianiem i stal nie wymaga konserwacji, gdyż wytwarzająca się powłoka patyny stanowi jednocześnie izolację od warunków zewnętrznych i ochronę belek – informuje krasnostawskie starostwo. Dla mostów, narażonych na takie warunki, to idealne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na okresowej konserwacji i malowaniu elementów przeprawy, które są bardzo kosztowne i skomplikowane. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here