Pierzaki w Chełmie

Zespół „Kumowianki” z gminy Leśniowice wystąpił przed chełmską publicznością, prezentując widowisko obrzędowe pt. „Pierzaki Kumowskie”.

Wydarzenie było częścią projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” realizowanego przez Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. „Pierzaki” udało się wystawić pod koniec października br., zanim zamknięto placówki kulturalne. Przedstawienie nawiązuje do dawnego wiejskiego obyczaju, kiedy to w długie jesienne wieczory kobiety na wsiach gromadziły się w jednej izbie, aby przygotowywać pierze i puch na poduszki i pierzyny. Darcie pierza było ciężką pracą, ale także okazją do spotkań towarzyskich. Panie z „Kumowianek” doskonale zaprezentowały podczas pokazu ludowe tradycje. Dla chełmian była to doskonała lekcja historii regionu. „Kumowianki” poczęstowały też widzów pysznym, tradycyjnym poczęstunkiem.

– Gratulujemy naszym reprezentantkom i dziękujemy za tak niezwykłą promocję gminy – powiedziała obecna na spektaklu Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. (opr. mo, fot. G. Zabłocki)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here