Pies na… narkotyki

Już niebawem policjantom ze Świdnika podczas służby będzie towarzyszył Logo – owczarek belgijski, wyszkolony do wykrywania narkotyków.
Komenda Powiatowa Policji w Świdniku otrzymała z urzędu miasta dofinansowanie (6 tys. zł) na zakup nowego psa do tropienia narkotyków i innych substancji odurzających. Świdnicka komenda posiadała już wcześniej psa wyszkolonego do takich zadań, ale zwierzę „odeszło na emeryturę”. Jego miejsce zajmie Logo – półroczny szczeniak rasy owczarek belgijski.
Jak tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest jednym z najważniejszych zadań gminy.
– Co roku wspieramy świdnicką policję, dotując dodatkowe patrole i starając się zaspokoić inne potrzeby. Zakup psa na pewno przyczyni się do ułatwienia pracy stróżów prawa – uważa burmistrz.
Obecnie Logo wraz ze swoim opiekunem, st. asp. Sławomirem Maciągiem, przebywa na szkoleniu. Po jego zakończeniu dołączy do trzech pozostałych psów pomagającym w pracy świdnickim policjantom. Dwa z nich to psy patrolowo-tropiące, jeden jest wyszkolony do wykrywania środków pirotechnicznych. Do zadań Logo będzie należało tropienie narkotyków i substancji odurzających w szkołach, środkach komunikacji, na imprezach masowych i ulicach miasta. (opr. w)