Pijany na wózku jechał środkiem ulicy

Aż 2,5 promila miał w organizmie 51-letni chełmianin, zatrzymany w środę po południu (18 lipca) przy ul. Lubelskiej. Pijany inwalida na wózku jechał środkiem jezdni.

– Mężczyzna swoim zachowaniem powodował zagrożenie na drodze. Utrudniał przy tym przejazd kierowcy autobusu miejskiego. Gdy funkcjonariuszki wydziału patrolowo-interwencyjnego przeprowadziły go na chodnik, zaczął je wyzywać, szarpać i grozić. W pewnej chwili znów wyjechał na jezdnię – relacjonuje podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Mężczyzna został umieszczony do wytrzeźwienia w ośrodku pomocy dla osób uzależnionych. Usłyszał już zarzuty w tej sprawie. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Przy okazji tego zdarzenia policjanci przypominają, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich traktowane są tak samo jak piesi – mają obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Problem w tym, że w wielu miejscach w Chełmie niepełnosprawni wciąż stykają się z barierami architektonicznymi.

Zniszczone i nierówne płyty chodnikowe, które uniemożliwiają jazdę, wysokie krawężniki, brak podjazdów, niedostosowana komunikacja miejska – to wszystko powoduje, że jesteśmy w końcówce listy polskich miast dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych osób. (pc)