Piktogramy ku przestrodze

Przed najbardziej uczęszczanymi przejściami dla pieszych w Świdniku pojawiły się piktogramy. Mają przypominać pieszym, aby wchodząc na pasy, nie korzystali ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, które odwracają ich uwagę od tego, co dzieje się na drodze.


Z dniem 1 czerwca w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która – przynajmniej w założeniu – ma zwiększyć ochronę pieszych. Nowe przepisy mówią m.in. o tym, że pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także wchodzący na „zebrę” ma pierwszeństwo przed pojazdem (wyjątkiem jest tramwaj). Zatem kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i pieszego na nie wchodzącego, i ustąpić im pierwszeństwa.

Nowe przepisy nakładają obowiązki również na pieszych. Pieszemu przechodzącemu przez przejście zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Aby przypomnieć mieszkańcom Świdnika o tych zmianach, które mają chronić zdrowie i życie pieszych, a za których nieprzestrzeganie grozi mandat, w ubiegły poniedziałek, na dzień przed wejściem w życie nowych przepisów, wymalowano specjalne piktogramy. Mają ostrzegać i przypominać pieszym, aby przechodząc przez jezdnię nie wpatrywali się w telefony.

– Piktogramy przypominają o konieczności skoncentrowania się na przechodzeniu przez jezdnię – mówi Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki. – Tylko w pierwszym dniu akcji wymalowaliśmy ponad 70 znaków.

Piktogramy pojawiły się w pobliżu wszystkich najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zarówno tych przy drogach będących w zarządzie Starostwa Powiatowego oraz drogach miejskich. Akcja została przeprowadzona wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here