Piłkarskie cacko za ponad 50 milionów

Obiekty Lubelskiej Akademii Piłkarskiej mają stanąć na terenach przy ulicy Dzierżawnej, w pobliżu Areny Lublin

Siedem boisk, w tym jedno z nawierzchnią sztuczną, kryte balonem w okresie zimowym oraz trzykondygnacyjny budynek z zapleczem treningowo-mieszkalnym – tak ma wyglądać Lubelska Akademia Futbolu przy ul. Dzierżawnej, którą planuje stworzyć Zbigniew Jakubas, jeden z najbogatszych Polaków, od niedawna główny inwestor lubelskiego Motoru. Na sportowy kompleks, który służyć będzie przede wszystkim młodym piłkarzom ma wyłożyć z własnej kieszeni ponad 50 milionów złotych! Jeśli tak się stanie Jakubas zasłuży na pomnik, ale nie brakuje też niedowiarków, którzy powątpiewają w bezinteresowne intencje biznesmena.

Plany budowy Lubelskiej Akademii Futbolu Zbigniew Jakubas przedstawił w poniedziałek w ratuszu w obecności prezydenta Krzysztofa Żuka. Piłkarski ośrodek z prawdziwego zdarzenia powstanie na części terenów użytkowanych dotychczas przez Lubelski Klub Jeździecki. Miliarder przyznał, że w grę wchodziły jeszcze dwie lokalizacje – Rusałka, która okazała się jednak za mała i w dodatku w całości nie była miasta oraz atrakcyjne tereny w… Świdniku, które byłyby jednak nie do przyjęcia dla lubelskich kibiców – Bo jak to akademia piłkarska Motoru w Świdniku? To byłby obciach! – mówi Zbigniew Jakubas.

Piłkarski ośrodek będzie zajmował ponad 23 hektary. W pierwszym etapie mają powstać cztery boiska (w tym jedno pod namiotem) oraz z trybunami na 900 widzów, trzykondygnacyjny budynek akademii piłkarskiej o pow. 6 tys. metrów kwadratowych m.in. halą sportową o wymiarach 42×21 m, z 7 szatniami dla zawodników, 3 salami konferencyjnymi, 36 pokojami dla juniorów, siłownią i pomieszczeniem odnowy biologicznej.

– Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zobaczycie to we wrześniu przyszłego roku – zadeklarował na spotkaniu Zbigniew Jakubas i zapowiedział, że nie będzie problemów z szybką realizacją inwestycji, za którą odpowiadać będzie zarejestrowana w poprzednim tygodniu spółka Lubelska Akademia Futbolu z kapitałem 5 mln zł (docelowo 50 mln zł).

– Koncepcja Lubelskiej Akademii Futbolu, zaprezentowana przez pana Zbigniewa Jakubasa jest nie tylko obiecująca z perspektywy rozwoju piłki nożnej w Lublinie, ale stanowi dopełnienie planowanego przez nas zagospodarowania terenów między ul. Dzierżawną a Krochmalną – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublin. – Przewidujemy więc trzy funkcje dla tego terenu: proponowaną przez pana Jakubasa Lubelską Akademię Futbolu, nowy stadion żużlowy i teren dla jazdy konnej.

Dodam, że wspólnie z panem Jakubasem przewidujemy, że na pewno część obiektów sportowych Lubelskiej Akademii Futbolu będzie ogólnie dostępna dla mieszkańców sąsiednich dzielnic, głównie dzielnicy Za Cukrownią – dodaje Krzysztof Żuk, który w czwartek poinformował na Facebooku, że złożył projekt uchwały Rady Miasta w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie terenu, na którym powstanie Lubelska Akademia Futbolu.

Radni zajmą się sprawą na najbliższej sesji, która odbędzie się 15 października. Jednocześnie prezydent Żuk zapewnił kibiców lubelskiego żużla, że zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami w sąsiedztwie Lubelskiej Akademii Futbolu powstanie nowy stadion żużlowy. – Będziemy dumni z tego obiektu. Przeprowadzamy procedurę niezbędnej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej okolicy, co pozwoli na zapisanie środków w budżecie miasta na opracowanie projektu stadionu żużlowego – dodał. K. Żuk BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here