Pilnujmy swoich pupili

– Pilnujcie swoich pupili – przypominają właścicielom czworonogów świdniccy policjanci. W ubiegłym tygodniu na terenie Świdnika i powiatu doszło do trzech niebezpiecznych zdarzeń z udziałem wypuszczonych samopas czworonogów. Ranne zostały dwie osoby.


Pierwsze miało miejsce w poniedziałek, 15 czerwca, w Majdanie Kawęczyńskim (gm. Piaski), gdzie z otwartej posesji pies wybiegł na drogę wprost pod koła motocykla kierowanego przez 24-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego. Doszło do zderzenia w wyniku, którego motocyklista przewrócił się i doznał obrażeń. Te wyglądały tak groźnie, że na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na szczęście, po przeprowadzeniu badań w szpitalu, okazało się, że rany są powierzchowne i kierowca został wypisany do domu. Właścicieli psa za niedopilnowanie zwierzęcia ukarano mandatem.

Do drugiego zdarzenia doszło w środę w Świdniku, na osiedlu Adampol, gdzie biegające luzem trzy psy zaatakowały przechodzące osoby. Jedna z nich została lekko ranna w rękę. Na szczęście zwierzęta były szczepione, co jednak nie uchroniło ich właściciela przed karą za brak kontroli nad pupilami.

Trzecia z policyjnych interwencji związanych z niedopilnowaniem psa również miała miejsce w Świdniku. Tym razem ofiarą dużego, wypuszczonego samopas psa padł inny pies, który został dotkliwie pogryziony przez agresora.

Policjanci przypominają, że obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim, kto nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Kodeks Wykroczeń oraz ustawa o ochronie zwierząt nakładają na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa w miejscach ogólnodostępnych. Właściciel nie może puszczać swojego czworonoga luzem. Dotyczy to również terenów leśnych.

– Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi – np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa, pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii – przypomina asp. Elwira Domaradzka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here