PIN i Bóg zapłać

W kancelarii jednej z chełmskich parafii za posługi kościelne można płacić kartą, a w lubelskiej archikatedrze, jako w pierwszym kościele w Polsce, ustawiono przed świętami „ofiaromat” – urządzenie do obsługi kart płatniczych. Kościół wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wiernych. Czy niebawem w terminale będą również wyposażeni księża „chodzący po kolędzie”? – Nie planujemy wprowadzenia terminali płatniczych podczas wizyty kolędowej – śmieje się ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy lubelskiej archidiecezji.


– Z „ofiaromatu” można skorzystać wpłacając pieniądze na cele charytatywne. Trafiają na konto Parafii Rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela i św. Jan Ewangelisty, czyli Archikatedry i są dalej przekazywane np. na cele misyjne. Niewielkie urządzenie znajduje się w przedsionku kościoła, a parafianie mogą z niego skorzystać wpłacając środki na cele Caritas, misji czy na cele kultu religijnego – informuje ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Obsługa ofiaromatu nie różni się niczym od terminala płatności w kasie sklepu. Można wpłacać środki także zbliżeniowo. O to, czy podobne urządzenia planowane są także w innych parafiach zapytaliśmy rzecznika prasowego Archidiecezji Lubelskiej. – Na razie ofiaromat działa w parafii archikatedralnej. Jeśli w jakiejś wspólnocie zapadnie decyzja o zamontowaniu ofiaromatu, ułatwimy załatwienie wszelkich formalności. Wiem już o drugiej lubelskiej parafii, w której rozważa się takie rozwiązanie. Nie ujawniamy na razie, o jaką parafię chodzi – powiedział ks. Adam Jaszcz.

Ofiaromat stanął także tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach. To pierwsze tego typu urządzenie w Archidiecezji Krakowskiej i podobnie jak ofiaromat z lubelskiej Archikatedry znajduje się w przedsionku kościoła. Urządzenie pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka. Krakusi nazywają je e-tacą, elektroniczną skarboną lub „daromatem”, prasa spod Wawelu podkreśla, że ich ofiaromat jest ładniejszy od tego z Lublina.

– Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary i przekazanie tych środków poprzez tzw. transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy – poinformowała na swojej stronie internetowej Archidiecezja Krakowska. W przygotowanie i realizację ofiaromatu od strony koncepcyjnej włączyło się – poza biurem ekonomicznym – wielu świeckich i księży związanych z krakowskimi parafiami i wspólnotami, a od strony operacyjnej firma FirstData, światowy lider płatności elektronicznych.

Projekt został też zatwierdzony przez abp. Marka Jędraszewskiego, który wyraził zgodę na wprowadzenie urządzeń do parafii Archidiecezji Krakowskiej i umieszczenie ich w przedsionkach kościołów. W planach są podobne urządzenia, które także staną w kościelnych przedsionkach krakowskiej archidiecezji. Dodatkowo parafia w Mistrzejowicach wprowadziła możliwość zapłaty w kancelarii przy pomocy terminala do kart płatniczych.

W taki sposób, dzięki ogólnopolskiemu programowi „Polska bezgotówkowa”, prowadzonemu przez Fundację Polska Bezgotówkowa terminale płatnicze trafiają do coraz większej liczby parafii. Fundacja oferuje na start korzystne warunki: 12-miesięczny bezpłatny okres korzystania z terminala, brak opłat za transakcje i instalację terminala.

Montaż terminali to odpowiedź Kościoła na współczesne potrzeby parafian. W ostatnim czasie terminale zostały zainstalowane m.in. we Włoszech, w katedrze w Turynie (aby w okresie wakacyjnym przetestować ich działanie). Bezgotówkowo (kartą i smartfonem) ofiarę można złożyć w 16 tys. parafii Kościoła Anglii. Póki co, jednak nie zobaczymy terminala u księży odwiedzających domy w trakcie wizyty duszpasterskiej. – Nie planujemy wprowadzania terminali płatniczych podczas wizyty kolędowej – odpowiedział ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Wpłatomaty to nie jedyna nowinka jaka ostatnio pojawiła się w naszych parafiach. Od kilkunastu tygodni w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie w kancelarii parafialnej można zapłacić kartą za np. ślub, pogrzeb albo wydanie parafialnych zaświadczeń. – To żadna sensacja. Idziemy z duchem czasu i wychodzimy naprzeciwko oczekiwaniom parafian. Informację o tym są dostępne na stronie internetowej Kurii – powiedział nam ks. Paweł Jakubczak z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela.

Czy niebawem w terminale będą również wyposażeni księża „chodzący po kolędzie”? – Nie słyszałem o takich planach, choć w przyszłości na pewno nie jest to wykluczone – śmieje się proboszcz jednej z lubelskich parafii.

Emilia Kalwińska